Aktualności Kadra Nasze pracownie Galeria Jak zostać uczestnikiem Kontakt

Placówki Caritas w Rudniku nad Sanem


       ŚDS       


       OIK       


      DSM      


     SDBK     


Rehabilitacja


Aktualności

Piknik Patriotyczno - Rodzinny, połączony z dniem Matki i Dziecka 16 czerwca 2019 r.

Caritas Diecezji Sandomierskiej Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem, Miasto i Gmina Rudnik nad Sanem serdecznie zapraszają na Piknik Patriotyczno – Rodzinny, połączony z dniem Matki i Dziecka, który odbędzie się 16 czerwca 2019 r. o godz.16:00 na placu Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem. W programie przewidziane są zabawy z DJ OMEGĄ dla dzieci i rodziców, zumba, fitness, parada Motocyklistów Rudnickiego Zagłębia Wikliniarskiego, występy akrobatyczno – taneczne uczniów z Placówki Artystycznej ,,Nowy Świat”. Centralnym punktem naszego pikniku będzie około dwugodzinny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Każdy uczestnik naszego pikniku może wziąć udział w loterii, gdzie każdy los będzie wygrany. Ponadto z pośród wszystkich losów będzie losowana nagroda główna i nagrody pocieszenia. Dodatkowo zapraszamy do stoisk Klubu Seniora i Sióstr Salezjanek. Dzieciom polecamy dmuchane zjeżdżalnie, ściankę wspinaczkową, animacje balonowe, malowanie twarzy paznokci, kiermasz wyrobów rękodzielniczych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem. Swoje wozy zaprezentują strażacy i policja. Zapraszamy również na ciepłe kiełbaski z grilla.


„Eucharystia na nowo odkryta” Przyjdź i zobacz ją oczami Cataliny Rivas, a poznasz na nowo, czym jest Eucharystia.

Catalina Rivas otrzymała łaskę widzenia Mszy Świętej od strony niewidzialnej dla ludzkich oczu. Świadectwo tej boliwijskiej stygmatyczki może pomóc spojrzeć na nowo na dar Eucharystii. Spektakl ukazuje to co dzieje się podczas każdej Mszy Świętej, a czego zupełnie sobie nie uświadamiamy, ponieważ dzieje się to poza naszymi zmysłami. Inspirowany jest objawieniami Cataliny a zagrany przez uczestników i pracowników Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem. Sama mistyczka mówi: „objawienia to świadectwo, które muszę i chcę dać całemu światu dla większej chwały Bożej i dla zbawienia tych, którzy chcą otworzyć serca Panu. Także po to, by wiele osób konsekrowanych Bogu na nowo roznieciło w sobie ogień miłości do Chrystusa; niektórzy z nich mają ręce posiadające władzę, by uobecniać Go w tym świecie, tak by stał się naszym pokarmem. Dla innych, aby przełamali "praktykę rutyny" w przyjmowaniu Go i na nowo ożywili w sobie zadziwienie nad codziennym spotkaniem z Miłością. I dla moich świeckich braci i sióstr na całym świecie, aby żyli wielkodusznie tym największym cudem: celebracją Eucharystii".

Serdecznie zapraszamy 5 czerwca o godz. 19.00 Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem


Ogólnopolska Pielgrzymka Wspólnoty Caritas do Niepokalanowa 18.05.2019 r.

W dniu 18.05.2019 roku odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka pracowników i wolontariuszy Caritas. Miejscem spotkania było sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Kto uratuje świat jeśli nie ja?”. Patronami tegorocznego spotkania byli św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Jan Paweł II. Jak co roku w pielgrzymce wzięli udział także przedstawiciele Caritas Diecezji Sandomierskiej: parafialnych zespołów Caritas, szkolnych kół Caritas oraz pracownicy i wolontariusze. Liczną grupę stanowili przedstawiciele Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem oraz związani z Centrum wolontariusze. Pielgrzymka wpisuje się w coroczne działania Caritas Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość rozpoczęła się wspólną Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej księdza biskupa Rafała Markowskiego, natomiast homilię wygłosił ks. biskup Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. Spotkaniu towarzyszyło wiele ciekawych atrakcji m.in. gra terenowa, rozmowy o sytuacji w Syrii „Skazani” i koncert chrześcijańskiego rapera „Tau”. - To dla Caritas ważne wydarzenie, okazja, by spotkać się i wymienić doświadczenia. To również forma podziękowania za cały rok pracy wolontariuszy i pracowników Caritas w Polsce – powiedział ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Śniadanie Wielkanocne w Centrum Caritas 17.04.2019r.

Okres świąt wielkanocnych to nie tylko czas budzącej się do życia przyrody i głębokich przeżyć religijnych, lecz także okazja do świątecznych spotkań. Takie spotkanie zostało zorganizowane 17.04.2019 roku w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem. Wzięli w nim udział: Kierownik ŚDS ksiądz Tomasz Szostek, pracownicy oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą a następnie po wspólnej modlitwie i złożeniu sobie życzeń wszyscy zasiedli do śniadania wielkanocnego. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły nam oczekiwanie na święta i wprowadziły w wielkanocny nastrój.

Koncert "Gitara wczoraj i dziś" 20.03.2019r.

20 marca 2019r. w naszej placówce gościł z koncertem p. Jacek Albin Ostrowski- były nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Przemyślu. Artysta przedstawił nam historię, budowę, sposób i technikę grania na gitarze od czasów starożytnych aż po współczesność. Przybliżył słuchaczom sylwetki postaci, które związane były z dziejami tego instrumentu oraz największych wirtuozów gitary. Fragmenty narracyjne artysta przeplatał gitarowymi aranżacjami utworów muzyki klasycznej oraz współczesnymi adaptacjami popularnych piosenek. Nasi podopieczni zostali wprowadzeni w przepiękny świat muzyki wykonanej na tym instrumencie. Koncert wszystkim bardzo sie podobał, dlatego artysta nagrodzony został gromkimi brawami.

Droga Krzyżowa w Kaplicy Centrum Caritas

Droga krzyżowa jest nabożeństwem odprawianym w czasie Wielkiego Postu. To katolicki zwyczaj upamiętniający cierpienia Chrystusa. To właśnie męka i śmierć Jezusa, ukazywane w stacjach drogi krzyżowej dały ludzkości zbawienie. W każdy piątek Wielkiego Postu w Kaplicy Centrum Caritas podopieczni WTZ i ŚDS z pracownikami uczestniczyli w drodze krzyżowej.

Środa Popielcowa 6.03.2019

Środa Popielcowa w Kościele katolickim rozpoczyna 40 dni postu. Dawniej w Polsce dzień ten nazywano Wstępną Środą. Wielki Post powinien być czasem oczyszczenia ciała i ducha. Okres ten ma przygotować nas na radosne Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia kapłan, posypuje głowy wiernych popiołem. Z tej okazji uczestnicy WTZ i ŚDS wraz z pracownikami uczestniczyli we Mszy Świętej w Kaplicy Ośrodka Caritas, którą odprawił Kierownik – ks. Tomasz Szostek. Dzięki zawiązaniu tej modlitewnej wspólnoty cały ten dzień był podniosły i pełen zadumy. Umocnieni w wierze będziemy starali się przestrzegać tradycji Wielkopostnych oraz wytrzymać w swoich postanowieniach.

VIII Turniej Piłki Nożnej Halowej Osób Niepełnosprawnych w Starej Wsi 20.02.2019

W dniu 20 lutego 2019r. odbył się kolejny Turniej Piłki Nożnej organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starej Wsi. Z naszej placówki pojechała drużyna 7-osobowa wraz z opiekunami. Turniej był kolejnym świetnym sprawdzianem formy dla naszej drużyny po zimowym okresie. W tym roku w rozgrywkach wzięło udział 10 drużyn: DPS PSONI w Tarnowie, WTZ Caritas w Leżajsku, WTZ Caritas w Rudniku nad Sanem, WTZ w Rzeszowie, WTZ w Zgłobniu, WTZ PSONI w Krośnie, WTZ PSONI w Haczowie, ŚDS w Bliznem, ŚDS w Brzozowie oraz WTZ w Starej Wsi. Gra wszystkich drużyn była bardzo emocjonująca i na wysokim poziomie. Doceniono duże zaangażowanie uczestników, pomimo ich różnych niepełnosprawności.

Diecezjalne obchody XXVII Światowego Dnia Chorego 11.02.2019r.

Diecezjalne obchody XXVII Światowego Dnia Chorego miały miejsce w kościele św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim, połączone były z Jubileuszem 10 – lecia działalności WTZ w Janowie Lubelskim. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą której przewodniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz. Podczas uroczystej Eucharystii z udziałem Księży Dziekanów, Kapelanów Szpitali Domów Pomocy Społecznej z terenu diecezji sandomierskiej oraz Proboszczów i Wikariuszy homilię do zgromadzonych licznie przybyłych osób chorych, niepełnosprawnych ich opiekunów i zaproszonych gości, wygłosił Ks. Jan Kardaś Proboszcz Parafii św. Józefa Robotnika z Kocudzy. Podczas homilii nawiązano do słów Papieża Franciszka „Kiedy rodzimy się, aby żyć, potrzebujemy opieki naszych rodziców. Stąd w żadnej fazie i na żadnym etapie życia nikt z nas nie jest w stanie całkowicie uwolnić się od potrzeby i pomocy innych, nie jest też nigdy w stanie przezwyciężyć granicy bezsilności przed kimś lub przed czymś”, stąd potrzeba wsparcia środowiska osób chorych i niepełnosprawnych poprzez działalność specjalistycznych placówek, dzięki którym osoby potrzebujące znajdują opiekę. Uroczystość uświetniał pięknym śpiewem Chór Parafialny. Podczas Mszy Świętej zgromadzeni licznie wierni mogli przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych. W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek podkreślił, iż „Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest „ważny”. Stąd też Jubileusz działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej obchodzony był w Święto Matki Bożej z Lourdes. Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy przybyli goście udali się na obiad, podczas którego nie zabrakło serdecznych życzeń, gratulacji i wspomnień z 10 lat pracy Warsztatu. Na zakończenie uroczystości, zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe Anioły.

Poświęcenie i przekazanie nowego autobusu dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem

31.01.2019 roku odbyło się uroczyste przekazanie i poświecenie nowego autobusu dla podpieczonych Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem. Zakup pojazdu był możliwy dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dofinansowaniu Wojewody Podkarpackiego oraz wsparciu finansowemu Urzędu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem. Nowoczesny autobus marki Mercedes jest w pełni przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazd posiada 21 miejsc, fotele z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa, odpowiednio przystosowane miejsce do przewozu osoby niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim oraz wejście z obniżanym progiem dla wsiadających. Zakup autobusu znacznie poprawi komfort jazdy i zapewni większe bezpieczeństwo podczas przewozu osób z niepełnosprawnościami z powiatu niżańskiego. W uroczystym przekazaniu pojazdu uczestniczył Dyrektor PFRON w Rzeszowie Maciej Szymański, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małgorzata Dankowska, Starosta Niżański Robert Bednarz, Dyrektor PCPR w Nisku Marta Ciosmak, Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski wraz z najbliższymi współpracownikami, Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem Ewa Maziarz, Piotr Leśniak i Andrzej Pomykała – przedstawiciele firmy Automet, która wyposażyła i dostarczyła nowy samochód dla Środowiskowego Domu Samopomocy, Ks. Tomasz Szostek z Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem oraz przedstawiciele mediów m. in Telewizja Miejska Stalowa Wola. Poświęcenia autobusu, przy udziale zaproszonych gości, pracowników i podopiecznych Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem, dokonał ks. Waldemar Farion – Dziekan dekanatu Rudnik nad Sanem. Zaproszeni goście skierowali wiele ciepłych słów wdzięczności, podziękowań i gratulacji. Podkreślono to, co najważniejsze w osiąganiu sukcesów i udzielaniu pomocy osobom potrzebującym, iż dzięki wspaniałej współpracy samorządowców, kierujących Centrum Caritas, władz województwa podkarpackiego, dokonano wiele dobra na rzecz osób niepełnosprawnych, czego dowodem jest zakup nowego autobusu dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem. Wszyscy zaproszeni goście, na pamiątkę tego wydarzenia, otrzymali okolicznościowe upominki i pamiątki. „Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem prowadzi placówki zarówno o charakterze opiekuńczo – terapeutycznym dla osób z niepełnosprawnościmi, ale także świadczy usługi rehabilitacyjne dla swoich podopiecznych, mieszkańców Rudnika nad Sanem i okolic, udziela pomocy psychologicznej, pedagogicznej, prawnej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, dotkniętym przemocą, pozbawionym domu, samotnym matkom, osobom przeżywającym kryzysy osobiste, rodzinne, suicydalne. Wartym podkreślenia jest to, że każda pomoc, którą Centrum Caritas otrzymuje, służy tym, którzy tego wsparcia potrzebują najbardziej” – mówi ks. Tomasz Szostek odpowiedzialny za Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem.

Spotkanie Opłatkowe 18.12.2018r.

Dnia 18.12.2018r. w placówce Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem odbyło się spotkanie opłatkowe. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z rodzicami, pracownicy placówek oraz zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, podczas której Słowo Boże wygłosił Kierownik Ks. Tomasz Szostek. Po Mszy nastąpiła najmilsza chwila dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, wzruszenia i radości. Jak przystało na tą okazję nie mogło zabraknąć kolęd bożonarodzeniowych oraz poczęstunku z tradycyjnymi potrawami świątecznymi.

Przedstawienie świąteczne w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej ,,Art.-Metanoia” z Krakowa

10 grudnia 2018r. gościli u Nas aktorzy Agencji Artystycznej ,,Art.-Metanoia” z Krakowa. Tym razem była to bardzo humorystyczna, świąteczna opowiastka. Atmosfera podczas przedstawienia była zabawna i sprawiła uczestnikom wiele radości. Gorące oklaski w trakcie przedstawienia i burzliwe brawa na zakończenie potwierdziły miłe i pouczające spotkanie ze sztuką.


II Światowy Dzień Ubogich połączony z obchodami 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę 18.11.2018r.

Tegoroczne obchody II Dnia Ubogich w Diecezji Sandomierskiej odbyły się w Rudniku nad Sanem. Hasłem tego dnia były słowa psalmu: ,,Biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (Ps 34,7) Głównym punktem obchodów była Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Świętej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali kapłani z dekanatu i księża zaangażowani w działalność charytatywną. We wspólnej modlitwie uczestniczyli bezdomni z sandomierskiego schroniska Caritas, pracownicy i podopieczni rudnickiego Centrum Caritas a także mieszkańcy Rudnika nad Sanem. Na mszy obecni byli także Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem – p. Waldemar Grochowski oraz Wicestarosta niżański – p. Adam Mach. Po Mszy Świętej świadectwo o swoim życiu i wyjściu z bezdomności opowiedział p. Mariusz Zduński. Swoją opowieścią poruszył wiele serc tych, którzy zechcieli wysłuchać jego zwierzeń. Następnie ubodzy oraz podopieczni i pracownicy instytucji pomocowych zostali zaproszeni przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz Dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Bogusława Pituchę na wspólny obiad. Spotkaniu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Po południu wszyscy udali się do Centrum Caritas na spektakl słowno – muzyczny ,,Tobie Ojczyzno” z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczestników i pracowników WTZ i ŚDS, członków Klubu Seniora przy współudziale chóru seniorów „Wiklina”. Spektakl miał na celu uczczenie naszego święta narodowego a jednocześnie przypomnienie wszystkim ważnych dat i wydarzeń historycznych. Zawarta w nim treść zabrała słuchaczy w podróż na przestrzeni trzech wieków. Opowiedziano historię naszego państwa począwszy od wieku XVI, który nazwany został ,,złotym wiekiem kultury polskiej”, poprzez wiek XVII , kiedy to nasz kraj odnosił wspaniałe zwycięstwa nad atakującymi nas sąsiadami i innymi najeźdźcami. Ukazano także losy Polaków i naszej ojczyzny podczas trzech rozbiorów, aż po odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.

VI edycji Podkarpacki Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Gorzycach

25.10.2018r. uczestnicy WTZ wzięli udział w VI edycji Podkarpackiego Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych zorganizowanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gorzycach. Tegoroczna impreza pod hasłem „Polska muzyka Rockowa lat 90-tych” odbyła się w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach. Na scenie wystąpili przedstawiciele kilku placówek w różnych aranżacjach znanych przebojów rockowych, w tym nasi uczestnicy. Za swój występ otrzymali gromkie brawa, a także dyplom i nagrodę rzeczową.

Wernisaż wystawy „Modelarstwo Militarne” w Centrum Wikliniarstwa

17.10.2018r. delegacja uczestników WTZ z opiekunami wybrała się do Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem, by zobaczyć wystawę pt.: „Modelarstwo militarne na 100-lecie odzyskania niepodległości” wykonane przez Bogusława Rzepielę z Rzeszowa, który zaprezentował część swojego wieloletniego dorobku. Wystawa zrobiła na nas ogromne wrażenie. Obejrzeliśmy bogaty zbiór eksponatów: modeli czołgów w różnych skalach, wykonane z plastiku i blachy, a nawet z drewna, budowane na podstawie zdjęć własnych, m.in. Czołg Twardy, T-55 i T-72 oraz niemieckie Tygrysy, w tym tzw. królewski. Było to dla nas bliskie spotkanie z historią II wojny światowej w przyjaznej i ciekawej formie.

,,Kromka Chleba dla Sąsiada"

20 września 2018r. w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem odbyły się ,,Warsztaty pieczenia chleba”. Wpisuje się to w ogólnopolską Kampanie Caritas – Kromka Chleba Caritas, pod hasłem ,,Kromka Chleba dla Sąsiada”. Wraz z podopiecznymi WTZ i ŚDS, wolontariuszami Szkolnych Kół Caritas i seniorami zaangażowanymi w projekt ,,Pełni życia”, wspólnymi siłami upiekliśmy około 200 bochenków chleba różnego rodzaju. Na naszych stołach pojawiły się piękne bochny pieczywa żytniego, pszennego, na zakwasie i zaczynie drożdżowym. W świetlicy, która stała się na ten czas wielką pracownią pełną piekarzy, wszyscy czuli się złączeni dążeniem do jednego celu – aby nasz chleb wystarczył dla każdego potrzebującego, i aby nigdy go nikomu nie zabrakło. Kolejnym punktem tej kampanii będzie zbiórka żywności, która odbędzie się w dniach 21-22 września (piątek-sobota) 2018 r. w wybranych sklepach Biedronka. Zebrane produkty zostaną przekazane w postaci paczek najbardziej potrzebującym osobom starszym. Zachęcamy tych z Państwa, którzy będą robili zakupy w tych dniach, abyście zechcieli dołączyć do akcji i włożyć do naszych koszy artykuły żywnościowe, by móc podzielić się z potrzebującymi. Celem tej akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się, a także zwrócenie uwagi na ludzi starszych, samotnych, ubogich, wspólne zaangażowanie się w pomoc tym, którzy często o to wsparcie sami nie poproszą. W związku z tym,w najbliższą niedzielę 23.09.2018r. w Rudniku nad Sanem po sprawowanych Mszach Świętych o godzinie 9.30 i 11.00 będziemy dzielić się ,,kromką chleba” z naszymi bliźnimi. Również w Kopkach i Przędzelu wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas będą dzielić się chlebem (po sumie). GALERIA ZDJĘĆ

Wycieczka w Bieszczady 4-6.09.2018r.

W dniach 4 – 6 września 2018r. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem razem ze swoimi opiekunami wybrali się na wycieczkę w Bieszczady. Miejscem docelowym naszego wyjazdu była miejscowość Nasiczne, gdzie w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego położony jest Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy ,,Śliczne Nasiczne” Caritas Diecezji Sandomierskiej. Pierwszego dnia po przyjeździe zwiedziliśmy Zagrodę Żubrów w Mucznem. Mogliśmy obserwować te piękne zwierzęta w ich naturalnym środowisku z tarasów widokowych. Zagroda zajmuję powierzchnię leśną ok. 7 ha. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody. W drodze powrotnej, przez okna autokaru, podziwialiśmy ,,Plenerowe Muzeum Wypału Drzewnego”. Odwiedzający mogą zobaczyć tu retorty oraz barak w jakim zazwyczaj mieszkali węglarze. W miejscu tym znajdują się także tablice informacyjne, z których można dowiedzieć się jak dokładnie wygląda proces wypalania węgla drzewnego.Drugiego dnia po porannej Mszy Świętej i śniadaniu pierwsza grupa udała się pieszo na bieszczadzkie połoniny, do jednego z piękniejszych miejsc regionu – schroniska ,,Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej (1228 m n.p.m.). Taka wędrówka była okazją do kontaktu z naturą i zachwytu nad pięknem otaczającej nas przyrody. Dała możliwość podziwiania niecodziennych widoków, odczucia przestrzeni i pozytywnej energii gór. Była okazją do pokonywania samego siebie, poznania swoich możliwości i podejmowania wyzwań, pomimo kryzysów i zmęczenia. Druga grupa w tym czasie wybrała się autokarem do Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, gdzie można było obejrzeć ekspozycję o tematyce leśnej, podziwiać okazy zwierząt i roślin występujące w Bieszczadach, prezentowane według pór roku w jakich można je spotkać, a także poznać historię tych terenów, o której opowiadała p. Przewodnik. Kolejnym punktem wartym odwiedzenia był kościół p.w. Św. Huberta. Jest to prawdziwa perełka architektury drewnianej zbudowana w stylu zakopiańskim o wystroju myśliwskim. Na szczególną uwagę zasługują rzeźbione ławki z motywem zwierzyny charakterystycznej dla Bieszczadzkiej Krainy i piękne żyrandole stworzone z poroża jeleni. Po tylu wrażeniach, głodni i spragnieni, wróciliśmy do naszej bazy, gdzie wspólnie, całą grupą zjedliśmy przepyszny obiad. Po krótkim odpoczynku wybraliśmy się nad Solinę. Spacerując po zaporze, podziwialiśmy spokojne wody zalewu oraz wyłaniające się zza lasów górskie szczyty. W przystani ,,Port Solina” czekał na nas statek, którym wypłynęliśmy w rejs. Piękna panorama gór zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Podczas wyprawy nasi uczestnicy przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi kapitanowie statku i zasiąść za sterami. Po tak wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do Nasicznego. Tam czekała na nas niespodzianka – ognisko, nad którym mogliśmy piec pyszne kiełbaski. W ostatnim dniu główną atrakcją wycieczki był przejazd leśną kolejką wąskotorową wzdłuż trasy widokowej Majdan – Przysłup – Majdan, na terenie Ciśniańsko – Wietlińskiego Parku Krajobrazowego, gdzie podziwialiśmy lasy, strumienie przecinające łąki i toczące swe wody między głazami i kamieniami, mogliśmy dostrzec też dziką zwierzynę, chowającą się w zagajnikach, między drzewami.Celem naszego wyjazdu było poznanie zabytków i atrakcji turystycznych, tak bliskich nam przecież gór, ich flory i fauny, ale także upowszechnianie form aktywnego wypoczynku, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić w miejscu naszego stałego pobytu. Wróciliśmy radośni, wypoczęci, pełni wigoru i energii do pracy w WTZ. GALERIA ZDJĘĆ

„Oswoić komputer – certyfikowane szkolenia ICT dla osób dorosłych”

Projekt „Oswoić komputer – certyfikowane szkolenia ICT dla osób dorosłych” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa IX Jakość edukacji i kompetencji w regionie, Działanie 9.3 Podnoszenie kompetencji osób dorosłych w obszarze TIK i języków obcych, Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Projekt skierowany jest do 520 osób powyżej 25 roku życia zamieszkujących zgodnie z Kodeksem cywilnym na terenie województwa podkarpackiego.
Celem głównym projektu jest zmniejszenie ryzyka wykluczenia cyfrowego przez nabycie, uzupełnienie lub podwyższenie kluczowych kompetencji w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Projekt był realizowany w okresie od czerwca 2018r. do września 2018r.

Zakres tematyczny szkolenia obejmował 5 obszarów m.in.
1. Informacja (Przeglądanie, szukanie i filtrowanie informacji, Ocena informacji, Przechowywanie i wyszukiwanie informacji).
2. Komunikacja (Komunikacja z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i aplikacji, Dzielenie się informacjami i zasobami, Aktywność obywatelska online, Współpraca z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, Netykieta, Zarządzanie tożsamością cyfrową).
3. Tworzenie treści (Tworzenie treści, Integracja i przetwarzanie treści, Przestrzeganie prawa autorskiego i licencji, Programowanie).
4. Bezpieczeństwo (Narzędzia służące ochronie, Ochrona danych osobowych, Ochrona zdrowia fizycznego i psychicznego przed zagrożeniami wynikającymi z TIK, Ochrona środowiska).
5. Rozwiązywanie problemów (Rozwiązywanie problemów technicznych, Rozpoznawanie potrzeb i narzędzi do rozwiązywanie problemów, Innowacyjność i twórcze wykorzystanie technologii, Rozpoznawanie braków w zakresie kompetencji cyfrowych).

W projekcie wzięło udział łącznie 20 osób z Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem (10 osób z WTZ i 10 osób z ŚDS)

,,Opowieści Królewskie” w wykonaniu Grupy Teatralnej z Krakowa ,,Teatr B” 26.06.2018r.

W dniu 26 czerwca 2018r. odwiedziła nas grupa teatralna z Krakowa ,,Teatr B”. Aktorzy w ciekawy sposób zaprezentowali spektakl pt.: ,,Opowieści Królewskie”, w którym przedstawili takie przypowieści biblijne jak: ,,Przemienienie wody w wino w Kanie Galilejskiej”, ,,Przypowieść o siewcy”, czy ,,Przypowieść o wdowim groszu”. Każda z tych historii była ciekawie opowiedziana i przeplatana pięknymi pieśniami z akompaniamentem gitary lub skrzypiec. Zaskoczeniem było użycie w sztuce zwykłych rekwizytów, takich jak: woda, ziarno, monety itp. po to, aby jak najłatwiej ująć przedstawioną historię i aby mogła bardzo długo zagościć w pamięci widzów. Artyści angażowali naszych podopiecznych do udziału w wielu scenach, przez co zyskali sobie sympatię widowni. Przedstawienie to z pewnością dało wiele radości uczestnikom i ubarwiło wyjątkowo pochmurny dzień.

Piknik Rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem 10.06.2018r.

10 czerwca 2018r. w Centrum Caritas Diecezji Sandomierskiej w Rudniku nad Sanem odbył się Piknik Rodzinny, połączony z dniem Matki i Dziecka. Wśród obecnych byli między innymi: Dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej – ks. Bogusław Pitucha, Burmistrz Gminy i Miasta – Pan Waldemar Grochowski, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta – Pan Lucjan Tabasz, Wicestarosta – Pan Adam Mach, Proboszcz Parafii – ks. Waldemar Farion wraz z księżmi wikariuszami. Wszystkich zebranych gorąco powitał Kierownik Rudnickiego Centrum Caritas – ks. Tomasz Szostek. Piknik rozpoczęły zabawy integracyjne przy muzyce, prowadzone przez animatorów The Best Party. W pięknych układach choreograficznych i strojach zaprezentowali się także uczestnicy zespołu tanecznego ,,Jacy Tacy” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim, którzy zatańczyli dwa regionalne tańce ludowe. Odwiedzili nas w tym dniu także przedstawiciele Caritas Polska, którzy przyjechali specjalnym busem, zwanym Mobilną Ambasadą Niepodległej, promując działania upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas wizyty prezentowali zdjęcia z objętego wojną Aleppo i innych miast Syrii, z których przemawiały do nas spojrzenia dzieci, kobiet, ludzi starszych, bezradnych wobec tego, co tam się dzieje. Przedstawiciele prosili także o wsparcie działań Caritas na tamtych terenach. Gwiazdą wieczoru była kapela góralska ,,Lift” z Limanowej. Zespół wystąpił z dobrym góralskim repertuarem dla licznie zgromadzonej publiczności. Wśród atrakcji nie zabrakło m. in.: pokazu zumby, do którego to tańca dołączyli chętnie dorośli i dzieci, kolorowych zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, dużych baniek mydlanych, fotobudki oraz słodkiej waty cukrowej, obok której trudno było przejść obojętnie. Podczas pikniku twarze dzieci zamieniały się w kolorowe motyle, bajeczne kwiaty i przemiłe zwierzątka. Dzieci cieszyły się obecnością ślicznego, małego kucyka, którego mogły dotknąć, pogłaskać i przejechać się na jego grzbiecie. Nasza impreza nie mogła się obejść bez wizyty rudnickich motocyklistów, którzy na swych pięknych maszynach chętnie zabierali na przejażdżkę uczestników pikniku. Przy okazji pikniku nasz warsztat zorganizował także kiermasz wyrobów rękodzielniczych wykonanych przez podopiecznych. W czasie pikniku serwowano kiełbaski z grilla, ciepłe i zimne napoje. Smakosze słodkich wypieków mogli skosztować ciast upieczonych przez przemiłe Panie Seniorki z grupy funkcjonującej przy naszym ośrodku w ramach projektu „Pełni Życia” oraz mnóstwo świeżych, smacznych i kolorowych kanapek. Najmłodsi z naszych gości oblegali wóz strażacki i policyjny, w których mogli usiąść za kierownicą, czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Przy tej okazji poznawali także zasady pierwszej pomocy i mogli je poćwiczyć pod okiem fachowców. Ważnym punktem pikniku była loteria fantowa, w której każdy los wygrywał, a nagrodami głównymi w niej były: rower miejski, tablet, wiertarka, mini wieża i vouchery do cukierni oraz do sandomierskich kawiarni, bony do salonu fryzjerskiego, rodzinny spływ galarem po Sanie, piękne karmniki dla ptaków i wiele cennych nagród. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem naszych gości czuwał ratownik medyczny i pielęgniarka w specjalnie dla nich przygotowanym punkcie. Pan Bóg sprawił, iż w tym dniu dopisywała pogoda i można było podczas wspólnych zabaw cieszyć się pięknym słońcem. Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze. Wszystkim, którzy włączyli się w organizację pikniku z serca dziękujemy.

GALERIA ZDJĘĆ

"Wiklina 2018" w Rudniku nad Sanem 2.06.2018r.

W dniu 02.06.2018 nasi podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Rudniku nad Sanem mieli przyjemność wystąpić przed publicznością zgromadzoną na corocznej imprezie „Wiklina 2018”.Zaprezentowny został utwór pt: „Kocham Cię Polsko” w stylu gospel. Wykonane zostały również dwie piosenki biesiadne do których akompaniowali podopieczni wraz z instruktorami. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.

„100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski”

,,Pełni życia” to projekt adresowany w szczególności do seniorów po 60 roku życia oraz osób niepełnosprawnych. Głównym celem projektu jest aktywizacja i integracja społeczna. W toku realizacji zadania odbywać się będą różnorodne zajęcia z zakresu aktywizacji społecznej, sportowej, kulturowej oraz technologicznej. Efektem realizacji projektu będzie wzrost aktywności i wiedzy grup osób objętych wsparciem, integracja społeczna tych osób oraz kształtowanie umiejętności aktywnego spędzania czasu wolnego.

Projekt realizowany będzie w Centrum Caritas w Rudniku nd Sanem.


Święto Wojsk Inżynieryjnych ,,Dzień Sapera" w Nisku 27.04.2018r.

27 kwietnia 2018r. liczną grupą wybraliśmy się do Jednostki Wojskowej w Nisku, by uczestniczyć w obchodach Święta Wojsk Inżynieryjnych, połączonego ze świętem 16. Tczewskiego Batalionu Saperów, wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Z racji obchodzonego wtedy Dnia Sapera zorganizowany został dzień otwarty, dzięki temu mieliśmy okazję zwiedzić jednostkę wojskową. Po przyjeździe udaliśmy się na plac apelowy, gdzie odbył się uroczysty apel z udziałem kompanii honorowej, przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym, podczas którego zasłużeni żołnierze odebrali nagrody i wyróżnienia. Po apelu jeden z żołnierzy oprowadził nas po terenie jednostki wojskowej, gdzie zobaczyliśmy z bliska sprzęt ciężki, wozy pancerne, jakimi dysponują niżańscy żołnierze, mogliśmy przymierzyć żołnierski ekwipunek np. zestaw do nurkowania, stroje maskujące, wziąć do ręki broń, z jakiej korzystają wojskowi, a także spróbować prawdziwej wojskowej grochówki. Ostatnim punktem była uroczysta defilada z udziałem wojskowej orkiestry.

Zaproszenie na zajęcia dla dzieci i młodzieży ,,Twórcza alternatywa"


XV PIELGRZYMKA PRACOWNIKÓW I WOLONTARIUSZY CARITAS DO ŁAGIEWNIK 14.04.2018r.

W sobotę 14 kwietnia 2018r., na zakończenie „Tygodnia Miłosierdzia”, odbyła się XV Pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Hasłem pielgrzymki były słowa Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej pochodzące z „Rachunku sumienia pielęgniarki”:„Bóg złożył w moje ręce talenty i nie wolno mi ich marnować”. Ponad 3,5 tys. pracowników i wolontariuszy Caritas z całej Polski przyjechało do Łagiewnik, by modlić się przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i uczccić relikwie św. Siostry Faustyny, która patronuje tej największej w Polsce organizacji charytatywnej, prowadzącej wiele dzieł miłosierdzia i wspierającej liczne akcje dla potrzebujących pomocy także poza granicami. Wśród nich znajdowała się 105 osobowa delegacja pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Sandomierskiej m.in. z Rudnickiego Centrum Caritas, kilka osób z Janowa Lubelskiego i Modliborzyc oraz wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas - Przędzel, Rudnik nad Sanem, Groble, Jeżowe, Łętownia - Majdan Łętowski, Czyżów Szlachecki.

Piegrzymkę rozpoczęła dla dzieci i młodzieży pantomima o cudzie, jaki został zatwierdzony do beatyfikacji, przygotowana przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Krakowie, a dorośli mogli wysłuchać konferencji Neli Łabińskiej z krakowskiego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych na temat Hanny Chrzanowskiej, której beatyfikacja odbędzie się 28 kwietnia br. w łagiewnickim Sanktuarium.

- Hanna Chrzanowska wiedziała, że nie będzie dobrą pielęgniarką, jeśli nie odda się w pełni Bogu. Rozumiała również, że nie wolno osądzać żadnego człowieka, bo każdy jest piękny i ważny w oczach Boga. I choć w swojej pracy napotykała trudności, to gdy oddawała je Bogu, wszystko stawało się łatwiejsze - mówiła Nela Łabińska, przypominając, że H. Chrzanowska stworzyła również Rachunek Sumienia Pielęgniarek, który jest aktualny i dziś.

- Nie miała do dyspozycji osiągnięć techniki, jakie są dzisiaj. Miała tylko swoje ręce, serce, pomysły i Bożą łaskę. Efekt jest taki, że pozostawiła po sobie ślad piękna, a cud miłosierdzia wciąż z niej promieniuje - zauważyła N. Łabińska.

Punktem centralnym spotkania była Msza święta w bazylice Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, który odwołał się do ostatniej adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Franciszka. Przypomniał, że Papież napisał w niej czym mamy się kierować w naszej drodze do świętości. Wyjaśnił czym jest „wielka reguła postępowania”, odwolując się do fragmentu Ewangelii św. Mateusza, gdzie mowa jest o tym, że jeśli ktoś jest głodny, to trzeba dać mu coś do pożywienia. Jeżeli ktoś jest spragniony, to trzeba dać mu pić. Jeżeli ktoś jest bez odzieży, to trzeba go przyodziać. Ks. abp Jędraszewski powiedział, że jest przekonany, że właśnie ta wielka reguła postępowania musi być regułą kierującą naszą działalnością Caritas, jaką jest miłość samego Boga.

Homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, ktory zaznaczył, że Pan Jezus chce zaprzyjaźnić się z każdym z nas i zaprasza nas, byśmy Go naśladowali, ponieważ pragnie dzielić się tym, co ma najlepszego: swoim życiem, mądrością i niebem. Kaznodzieja zwracając się do zebranych w świątyni podkreślał: - Wy właśnie taką przyjaźń uczyniliście swoim stylem życia. Taka właśnie przyjaźń sprawia, że „pniemy się w górę”. Bo ten jest wielki, kto pomaga, kto służy. Ewangeliczną miarą wielkości człowieka jest miara służby bliźniemu, który potrzebuje pomocy – dodając, że z każdym, kto potrzebuje pomocy identyfikuje się sam Pan Jezus. - A zatem błogosławieni jesteście, drodzy wolontariusze, którzy nosicie w swoim sercu imię caritas – to imię, które oznacza miłość miłosierną. Przez wasze talenty i waszą służbę dajecie światu świadectwo, że Bóg jest miłosierny - podkreślał. Kończąc homilię bp Wiesław Szlachetka podziękował uczestnikom XV Pielgrzymki Caritas - Bogu dziękuję za Was, za wasze wrażliwe serca, za wasze pomocne dłonie, za wasze oczy, które widzą nie tylko własne potrzeby, ale i potrzeby innych, za wasze uszy, które słyszą prośby nawet te niewypowiedziane, za wasze nogi „w butach wyczynowych”, jak mówił o was Papież Franciszek tu w Krakowie. Niech wasze świadectwo przymnaża światu apostołów miłosierdzia, prawdziwych przyjaźni i radości.

Na zakończenie pielgrzymki w Sanktuarium Jana Pawła II, uroczyście odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencjach diecezjalnych Caritas. Obecność w sanktuarium była okazją do podziękowania Panu Bogu za siłę do służby najbardziej potrzebującym. GALERIA ZDJĘĆ

„ Mocni w Duchu Świętym” - 74 Tydzień Miłosierdzia w Diecezji Sandomierskiej - Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem 10.04.2018r.

„ Mocni w Duchu Świętym” – pod tym hasłem obchodzony jest 74 Tydzień Miłosierdzia w Diecezji Sandomierskiej. Z tej okazji 10 kwietnia 2018 roku w Kościele Parafialnym pw. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem odbyła się Msza Święta, której przewodniczył Ks. Marek Walczak – kierownik Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu. W celebrze uczestniczyli również Ks. Marcin Świeboda – kierownik Ośrodka Rehabiltacyjno – Adaptacyjnego w Bojanowie oraz Ks. Tomasz Szostek - kierownik Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem. Przed Mszą Świętą odmówiona została część Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził Ksiądz Dziekan, a jednocześnie Proboszcz rudnickiej parafii, Waldemar Farion. Na obchody Tygodnia Miłosierdzia przybyły osoby bezdomne ze schroniska w Sandomierzu wraz z opiekunami. Z Rudnika nad Sanem samotne matki i kobiety bezdomne, osoby niepełnosprawne z WTZ i ŚDS, oraz członkowie Klubu Seniora, uczniowie ze Szkolnych Kół Caritas i wolontariusze. Przybyli także pracownicy Caritas z Bojanowa, rehabilitanci, opiekunowie, terapeuci z ośrodków opiekujących się osobami samotnymi, starszymi, chorymi, bezdomnymi i niepełnosprawnymi. W Eucharystii uczestniczyli również mieszkańcy Rudnika nad Sanem. Najważniejszym przesłaniem dnia dzisiejszego, zawartym w czytaniu liturgicznym, psalmie, kazaniu było to, iż mamy żyć zgodnie z nakazem Zmartwychwstałego Jezusa, czerpać z Miłosierdzia Bożego, nieść miłość naszym bliźnim i tym wszystkim, którzy potrzebują wsparcia, opieki, wskazania właściwej drogi życia. Dzielenie się dobrem z drugim człowiekiem, życie obok niego i wrażliwość na jego potrzeby są drogowskazem dla nas wszystkich, punktem wyjściowym do otwarcia się na Boże Miłosierdzie i jednocześnie drogą do zbawienia. Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim obudzenie w nas czujności na potrzeby bliźnich, osób chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych, prześladowanych, opuszczonych i niepełnosprawnych. Dni te są okazją do pogłębienia własnej refleksji i otwarcia się na czynienie aktów miłosierdzia wobec innych. Są też okazją do zaprezentowania pracy i poświecenia różnych organizacji charytatywnych, które stanowią zachętę do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia. GALERIA ZDJĘĆ

Spotkanie Wielkanocne 28.03.2018r.

Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W naszym ośrodku pielęgnowane są chrześcijańskie tradycje religijne, dlatego też 28 marca 2018r. odbyło się spotkanie wielkanocne, w którym uczestniczyli podopieczni WTZ, ŚDS oraz pracownicy. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Świętą, podczas której Słowo Boże wygłosił kierownik ks. Tomasz Szostek. Po wspólnej modlitwie i pobłogosławieniu pokarmów, wszyscy zgromadzili się na sali widowiskowej, gdzie mogli symbolicznie podzielić się jajkiem, złożyć sobie życzenia i zasiąść do świątecznego stołu, by wspólnie spróbować tradycyjnych wielkanocnych potraw. Podczas śniadania panowała miła, rodzinna atmosfera, a dla wielu naszych podopiecznych Śniadanie Wielkanocne organizowane w placówce jest jedyną okazją do prawdziwego przeżywania tych jak ważnych świąt.

Z tej okazji życzymy Państwu radosnej Wielkanocy wypełnionej nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiary w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego.

Misterium Męki Pańskiej 18.03.2018r.

18 marca 2018 r. na scenie sali widowiskowej w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy pod okiem profesjonalnej kadry zaprezentowali niezwykle poruszającą inscenizację Misterium Męki Pańskiej w formie teatru światłocieni. Intensywne przygotowania do tego widowiska, trwały ponad dwa miesiące. W misterium zagrało ponad 30 osób, w większości byli to uczestnicy, w tym kilku terapeutów. Aktorzy zaprezentowali między innymi Ostatnią Wieczerzę, scenę w Ogrodzie Oliwnym, biczowanie, drogę krzyżową, ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Chrystusa. Na przedstawienie przybyli zaproszeni goście, rodzice, opiekunowie, mieszkańcy miasta i pobliskich miejscowości. Występ ten wzbudził ogromne duchowe przeżycia, przygotowując do Świąt Wielkiej Nocy. Gromkie brawa były wyrazem uznania dla efektów ciężkiej pracy aktorów i kadry. Widowisku towarzyszył także kiermasz wielkanocny, przygotowany przez podopiecznych WTZ. Można było zakupić różnego rodzaju ozdoby świąteczne. GALERIA ZDJĘĆ

Zaproszenie na Misterium Męki Pańskiej

Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Rudniku nad Sanem serdecznie zapraszają na Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się 18 marca 2018r.(niedziela)o godz.19:30 sala widowiskowa w Centrum Caritas przy ul. Rzeszowskiej 35 w Rudniku nad Sanem Pragniemy, aby to Misterium pozwoliło nam wszystkim wspólnie przeżyć mękę i śmierć Jezusa Chrystusa oraz pomogło nam dobrze przygotować się na najważniejsze święta Wielkiej Nocy.


Droga Krzyżowa w Kaplicy Centrum Caritas

Droga krzyżowa jest nabożeństwem odprawianym w czasie Wielkiego Postu. To katolicki zwyczaj upamiętniający cierpienia Chrystusa. To właśnie męka i śmierć Jezusa, ukazywane w stacjach drogi krzyżowej dały ludzkości zbawienie. W każdy piątek Wielkiego Postu w Kaplicy Centrum Caritas podopieczni WTZ i ŚDS z pracownikami uczestniczyli w drodze krzyżowej. Podczas adoracji wszyscy aktywnie włączyli się w niesienie krzyża i rozważania stacji drogi krzyżowej. Był to czas zadumy i refleksji nad własnym życiem, postępowaniem, traktowaniem bliźnich.

Środa Popielcowa 14.02.2018r.

Środa Popielcowa w Kościele katolickim rozpoczyna 40 dni postu. Dawniej w Polsce dzień ten nazywano Wstępną Środą. Wielki Post powinien być czasem oczyszczenia ciała i ducha. Okres ten ma przygotować nas na radosne Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia kapłan, posypuje głowy wiernych popiołem. Z tej okazji uczestnicy WTZ i ŚDS, podopieczne OIK-u z pracownikami uczestniczyli we Mszy Świętej w Kaplicy Ośrodka Caritas, którą odprawił Kierownik – ks. Tomasz Szostek. Dzięki zawiązaniu tej modlitewnej wspólnoty cały ten dzień był podniosły i pełen zadumy.

Diecezjalne obchody XXVI Światowego Dnia Chorego 11.02.2018r.

Diecezjalne obchody XXVI Światowego Dnia Chorego miały miejsce w bieżącym roku w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Rozpoczęła je uroczysta Eucharystia sprawowana o godzinie 10.30, której przewodniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz wraz z Księdzem Biskupem Seniorem Edwardem Frankowskim, Kapłanami z terenu Diecezji Sandomierskiej oraz Kapelanami posługującymi w szpitalach i domach opieki. W Bazylice Katedralnej na wspólnej liturgii Mszy Świętej licznie zgromadziły się: osoby chore; wierni w podeszłym wieku; podopieczni placówek opiekuńczych prowadzanych przez diecezjalną Caritas wraz z opiekunami; dyrektorzy, lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitali z terenu całej diecezji oraz przedstawiciele władz Sandomierza w osobie Pana Burmistrza Marka Bronkowskiego. Słowami przewodnimi tegorocznego XXVI Światowego Dnia Chorego były wersy z Ewangelii Św. Jana „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”. Ksiądz Biskup w wygłoszonej homilii podkreślił rolę i znaczenie wspierania osób chorych, starszych czy potrzebujących pomocy w ich środowiskach rodzinnych zarówno przez bliskie osoby jak i przez kapłanów czy wolontariuszy. Pasterz diecezji zwrócił uwagę na to jak choroba osoby w rodzinie może być ciężką próbą, a jednocześnie łącznikiem pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny i jej pokoleniami. Nazwał rodzinę pierwszym, najbliższym szpitalem dla chorego. Ksiądz Biskup zachęcał również do rozwijania idei wolontariatu do opieki nad osobami chorymi w ich domach oraz podejmowania wszelkich działań mających na celu niesienie pomocy rodzinom opiekującym się ciężko chorymi. Po homilii miało miejsce przyjęcie Sakramentu Namaszczenia Chorych przez osoby chore, niepełnosprawne czy w podeszłym wieku. Na zakończenie odbyło się nabożeństwo eucharystyczne, podczas którego modlono się o łaskę zdrowia dla chorych i cierpiących. Zakończyło się ono błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Po Mszy Świętej odbyła się druga część spotkania w Katolickim Domu Kultury Świętego Józefa w Sandomierzu, gdzie osoby działające przy Białostockiej Szkole Nowej Ewangelizacji zaprezentowały sztukę teatralną opartą na objawieniach Katarzyny Rivas pt. „Tajemnica przejścia ze śmierci do życia”. Opiekunem grupy teatralnej był Ks. Kamil Dąbrowski. Przesłaniem spektaklu była ogromna rola modlitwy i czuwania najbliższych przy osobach chorych czy umierających. Przedstawienie w plastyczny sposób ukazało co dzieje się z duszą człowieka po śmierci i jak wielkie znaczenie ma modlitwa zarówno osoby umierającej jak i jej otoczenia w godzinie śmierci. Na zakończenie spotkania Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował osobom działającym w grupie ewangelizacyjnej z Białegostoku oraz wszystkim przybyłym na diecezjalne obchody Dnia Chorego.

(http://www.sandomierz.caritas.pl/diecezjalne-obchody-xxvi-swiatowego-chorego/)

Koncert pod hasłem ,,Dzisiaj w Betlejem" 24.01.2018r.

24 stycznia 2018r. w naszym ośrodku gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Ulanowie. „Przybieżeli do Betlejem” „Z narodzenia Pana”, „Lulajże Jezuniu”, te i wiele innych kolęd zabrzmiało podczas koncertu pod hasłem „Dzisiaj w Betlejem”. Na scenie wystąpili zarówno najstarsi uczniowie szkoły, jak i najmłodsi, którzy przebrani w kolorowe stroje pastuszków i białe szaty aniołów uraczyli nas tańcem. W spotkaniu z kolędą wzięli udział wszyscy uczestnicy naszej placówki oraz dzieci z rudnickiej Ochronki. Artystyczne i duchowe doznania, jakich dostarczył ten koncert, zawdzięczamy pani Alinie Grzybowskiej, która przygotowała młodzież do występu.

Warsztaty Przeciwdziałania marnowaniu żywności w Środowiskowym Domu Samopomocy i Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem – POPŻ 2014-2020


Warsztaty Kulinarne w Środowiskowym Domu Samopomocy i Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem – POPŻ 2014-2020


Warsztaty Dietetyczne i zdrowego żywienia w Środowiskowym Domu Samopomocy i Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem – POPŻ 2014-2020


Warsztaty Przeciwdziałania marnowaniu żywności w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem – POPŻ 2014-2020


Warsztaty Kulinarne w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem – POPŻ 2014-2020


Warsztaty Dietetyczne i zdrowego żywienia w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem – POPŻ 2014-2020


2017 rok

Spotkanie Opłatkowe 21.12.2017r.

W dniu 21 grudnia 2017 roku, w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem, tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia, odbyło się Spotkanie Opłatkowe dla uczestników WTZ, ŚDS, ich rodzin oraz zaproszonych gości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną, podczas której słowo Boże wygłosił Ks. Tomasz Szostek – kierownik ośrodka. Kolejnym punktem wigilijnego spotkania było przedstawienie kolędowe przygotowane przez uczestników WTZ, którzy wraz z terapeutami zajęciowymi przedstawili tradycyjne obyczaje kolędowe. Śpiew i krótki montaż z Herodem, diabłami, aniołami, śmiercią, pasterzami przybliżył historię narodzin Chrystusa oraz zwyczaj „chodzenia po kolędzie” przebierańców, który dzisiaj, tylko w nielicznych regionach naszego kraju, jest nadal kultywowany. Kolędnicy wzbudzili duży podziw wśród rodziców, opiekunów i przybyłych gości. Przed wspólnym posiłkiem, na który składały się tradycyjne wigilijne potrawy, zgromadzeni mogli podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia świąteczne. Spotkanie upłynęło w ciepłej, życzliwej i miłej atmosferze.

Teatr Kukiełkowy pt. "Czterej muzykanci z Bremy" 21.11.2017r.

21 listopada 2017 do naszego Ośrodka zawitał teatr kukiełkowy "Tomcio" z Nowego Sącza z przedstawieniem kukiełkowym pt. "Czterej muzykanci z Bremy" według baśni Braci Grimm. "Czterej muzykanci z Bremy" to przedstawienie wykorzystujące klasyczne wątki baśniowe. Spektakl okazał się bardzo efektowny, obfitujący w kolorowe dekoracje i ciekawe postacie. Wywołał w widzach nieukrywane zainteresowanie, skupienie i radość.

I Światowy Dzień Ubogich w Sandomierzu - diecezjalne uroczystości 12.11.2017r.

Obchody I Światowego Dnia Ubogich w diecezji sandomierskiej, zostały zainaugurowane niedzielną mszą świętą w Kościele Podwyższenia Krzyża w Sandomierzu. Mszy świętej przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali ją kapłani związani z działalnością na rzecz ubogich. W modlitwie uczestniczyli między innymi pracownicy i podopieczni ośrodków pomocy społecznej oraz diecezjalnej Caritas. W homilii biskup podkreślił, że trzeba mieć zawsze oczy szeroko otwarte i wrażliwe serce, aby nie przeoczyć potrzebujących. Zwracając się do osób otoczonych na co dzień opieką socjalną, hierarcha wyraził radość ze wspólnego spotkania. Po modlitwie w Katolickim Domu Kultury odbył się koncert Pawła Chustaka z zespołem. Następnie ubodzy zostali zaproszeni na wspólny niedzielny obiad do Wyższego Seminarium Duchownego. Uczestniczyli w nim również księża, klerycy oraz osoby pomagające potrzebującym.


Występ artystyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości 10.11.2017r.

W przeddzień 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem zorganizowano podniosłe obchody tego święta. Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana. Podczas niej kazanie wygłosił Ks. Tomasz Szostek – kierownik WTZ, który poruszył temat patriotyzmu i wspólnej odpowiedzialności za naszą ojczyznę. Wskazał na różne pojmowanie patriotyzmu, ale szczególnie podkreślił, iż nigdy miłość do własnego kraju nie powinna łączyć się z nienawiścią i wyrządzaniem krzywdy innym narodom. Po mszy świętej na scenę wkroczyli aktorzy, uczestnicy warsztatów wraz ze swoimi terapeutami, którzy wspólnie przygotowali przedstawienie pod tytułem „Tobie Ojczyzno…” Zawarta w nim treść pokazała losy Polski na przestrzeni trzech wieków. Opowiedziano historię naszego państwa począwszy od wieku XVI, który nazwany został „złotym wiekiem kultury polskiej”, poprzez wiek XVII, kiedy to nasz kraj odnosił wspaniałe zwycięstwa nad atakującymi nas sąsiadami i innymi najeźdźcami, a także trzy rozbiory, aż po odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Losy Polaków i naszego kraju zostały przedstawione w bardzo wzruszający i skłaniający do refleksji sposób. Zaprezentowane w programie pieśni dodatkowo podkreśliły podniosły charakter spotkania. Zgromadzeni na uroczystości goście nie kryli zachwytu, łez a także dumy z tego, iż są Polakami. Wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy świętowali zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Rudnik nad Sanem Pan Waldemar Grochowski z żoną, księża z pobliskich parafii z księdzem dziekanem Waldemarem Farionem, członkowie Klubu Seniora z Rudnika nad Sanem oraz seniorzy z Klubu Seniora „Senior – Vigor” z Modliborzyc. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem i słodkim deserem.

II Ogólnopolski Turniej w Boccia Osób Niepełnosprawnych 13-15.09.2017

W dniach 13-15 września 2017 roku odbył się II Ogólnopolski Turniej w Boccia Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Radomskie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „START”. Głównym celem turnieju jest popularyzacja gry w Boccia oraz integracja środowiska osób niepełnosprawnych. Zawody odbyły się na hali sportowej Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu dzięki dofinasowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W turnieju wzięło udział 35 zawodników z 8 klubów. W rozgrywkach drużynowych rywalizowało 10 drużyn, a indywidualnie 16 zawodników. Zawodnicy, którzy stanęli na podium otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem i przebiegał w miłej atmosferze.

„Praca urzeczywistnieniem siebie – wejście osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego na rynek pracy”

Dnia 21.08.2017 r. uczestnicy projektu „Praca urzeczywistnieniem siebie” rozpoczęli kurs kulinarny w Ośrodku Rehabilitacyjno – Adaptacyjnym Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie. Szkolenie odbywać się będzie do 23.09.2017 r. Uczestnicy doskonalą swoje umiejętności w zakresie: oceny jakości surowców gastronomicznych, przygotowania i obróbki wstępnej surowców, przygotowania pół produktów, obróbki cieplnej, chłodzenia i zamrażania, przygotowywania posiłków, dbania o czystość zakładu gastronomicznego, rozróżnianie i nazywanie sprzętu i maszyn oraz ich obsługa. Zajęcia prowadzone są przez Pana Leszka Grykę.Po zakończeniu szkolenia beneficjenci odbędą 4-miesięczne staże w branży gastronomicznej.

IDZIEMY NA STAŻ!!!

Uczestnicy kursu kulinarnego rozpoczęli swoje staże zawodowe z dniem 23.10.2017r. w następujących zakładach pracy: Restauracji ,,Orle Gniazdo" w Rudniku nad Sanem, Restauracji „Zgrany Duet” w Rudniku nad Sanem, Publicznej Szkole Podstawowej w Ulanowie, Restauracji ,,RALPOL" w Jeżowem, Środowiskowym Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem i Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem. Natomiast ostatni uczestnik projektu rozpoczął staż dnia 1.11.2017r. w Restauracji ,,Zielony Dworek” w Nisku.

Staże będą trwały 4 miesiące i będą się odbywały w oparciu o program stażu, który będzie określał zakres zadań wykonywanych u danego pracodawcy przez uczestnika projektu.

Cieszymy się razem z nimi i życzymy powodzenia w pracy.

Kurs kulinarny
„Praca urzeczywistnieniem siebie – wejście osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego na rynek pracy”

W ramach realizowanego projektu „Praca urzeczywistnieniem siebie – wejście osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego na rynek pracy” współfinansowanego ze środków PFRON, beneficjenci z Rudnika nad Sanem uczestniczyli w kursie ogrodnik i pracownik gospodarczy oraz kursie stolarskim.

Kurs ogrodnik i pracownik gospodarczy odbywał się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Adaptacyjnym Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie zdobywając wiedzę z zakresu planowania, przygotowania prac w ogrodzie, rodzaju roślin, sposobu uprawy i pielęgnacji, ochrony roślin, obsługi sprzętu ogrodniczego i gospodarczego, konserwacji powierzchni. Natomiast kurs stolarski odbywał się w Zakładzie KARO w Rudniku nad Sanem nabywając umiejętności z zakresu rodzaju i właściwości materiałów do wyrobów stolarskich, sposobu ich obróbki, rodzaju narzędzi wykorzystywanych do produkcji przedmiotów z drewna, wytwarzania wyrobów stolarskich. Łącznie udział w szkoleniach uczestniczyło dziesięć osób.

IDZIEMY NA STAŻ!!!

Ważnym wydarzeniem jest również rozpoczęcie pierwszych staży zawodowych przez grupę odbywającą szkolenie

w ramach kursu „Ogrodnik i pracownik gospodarczy”. Uczestnicy tego kursu rozpoczęli staż 1.08.2017r.

w Urzędzie Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem i potrwa on 4 miesiące.

Cieszymy się razem z nimi i życzymy powodzenia w pracy.

Kurs ogrodnik i pracownik gospodarczy
Kurs stolarski


Piknik Rodzinny 28.05.2017

28 maja w ramach jubileuszu 25-lecia istnienia Caritas w Diecezji Sandomierskiej i jubileuszu 10-lecia Ośrodka Interwencji Kryzysowej wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej i Środowiskowym Domem Samopomocy zorganizowany został Piknik Rodzinny z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem. Celem tego pikniku było wzmacnianie więzi emocjonalnych dziecka z rodzicami, integracja rodzin, oraz odpoczynek od trosk życia codziennego poprzez wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu. Piknik obfitował w darmowe atrakcje m.in. Paradę Motocyklistów Rudnickiego Zagłębia Wikliniarskiego, występ dzieci z Ochronki, które przedstawiły bajkę pt „Jaś i Małgosia”, malowanie twarzy, modelowanie balonów, pokaz mody wiklinowej, zabawy integracyjne i zabawa taneczna z dj Omegą oraz wiele innych atrakcji wraz z poczęstunkiem. Piknik był okazją do podsumowania 10 – letniej działalności Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Domu Samotnej Matki i Schroniska dla Bezdomnych Kobiet oraz podziękowaniem za współpracę i szczególne zaangażowanie w pomoc niesioną podopiecznym naszych placówek.

Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Rudniku nad Sanem 25.05.2017

W ramach jubileuszu 25-lecia powstania Caritas w Diecezji Sandomierskiej, 25 maja odbył się Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Rudniku nad Sanem. Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych jest okazją, by podkreślić wartość oraz godność osoby niepełnosprawnej intelektualnie i przełamywać stereotypy z nimi związane. Nie tylko w to święto, ale każdego dnia wiele osób: pracowników i wolontariuszy pochyla się nad problemami osób niepełnosprawnych pomagając im odzyskać godność życiu codziennym. Jednym z istotnych miejsc w Diecezji Sandomierskiej dla osób niepełnosprawnych jest Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem, gdzie edukację i rehabilitację otrzymuje około 100 osób dotkniętych niepełnosprawności. Centrum nie tylko rozwija umiejętności swych podopiecznych i przygotowuje do samodzielnego życia, ale również uczy pokonywania własnych słabości, rozwijania własnych talentów oraz poznawania świata, ludzi i odkrywania kolorów życia. Z okazji jubileuszu 25-lecia powstania Caritas w Diecezji Sandomierskiej do Rudnika nad Sanem przyjechali podopieczni wraz z ich opiekunami z innych diecezjalnych ośrodków dla osób niepełnosprawnych. Jest to doskonała okazja do wspólnej zabawy oraz integracji ich podopiecznych poprzez wspólne biesiadowanie czy występy sceniczne. Centrum Osób Niepełnosprawnych w podziękowaniu za szczególne zaangażowanie oraz podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych wręczyło specjalne certyfikaty „Przyjaciel Caritas Diecezji Sandomierskiej”

( źródło: http://www.sandomierz.caritas.pl/diecezjalny-dzien-godnosci-osob-niepelnosprawnych-rudniku-nad-sanem/)

XIV PIELGRZYMKA PRACOWNIKÓW I WOLONTARIUSZY CARITAS 29.04.2017

Dnia 29 kwietnia br. około dwa tysiące osób z 23 polskich diecezji wzięło udział w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników i Wolontariuszy Caritas, odbywającej się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Pielgrzymka była zakończeniem trwającego od 23 – 29 kwietnia Tygodnia Miłosierdzia. Hasłem tegorocznego spotkania w Łagiewnikach było „Czy jesteście zdolni do marzeń?” Organizatorami Pielgrzymi były Caritas Polska i Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Zebrani pielgrzymi Caritas wzięli udział w konferencji i wspólnej modlitwie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Naszą Caritas Diecezji Sandomierskiej w tych uroczystościach reprezentowało 70 osób, głównie pracownicy placówek z terenu całej diecezji jak również przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas oraz liczne grupy wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas z Rudnika nad Sanem i okolic. Punktem centralnym spotkania była Msza święta o godz. 12.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Biskup podkreślił także ważną rolę przyjaźni, jaka powstaje pomiędzy członkami Caritas a osobami, którym niosą pomoc. Biskup Wiesław podziękował również zgromadzonym za ich działalność i pomoc drugiemu człowiekowi. Na koniec Eucharystii, swoją wdzięczność dla pracowników i wolontariuszy Caritas wyraził także abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Arcybiskup życzył uczestnikom pielgrzymki, aby pobyt w krakowskich Łagiewnikach pogłębił ich wiarę, nadzieję i miłość, a także wzajemne, braterskie więzi. Konferencję pt. „Idźcie i odpocznijcie nieco” wygłosił rekolekcjonista ks. Marcin Kowalewski CMF, który mówił, jak ważny jest odpoczynek w życiu człowieka zaangażowanego w wolontariat. Odpoczynek taki powinien mieć formą zarówno fizyczną, psychiczną i duchową. Na zakończenie pielgrzymki w Sanktuarium Jana Pawła II, uroczyście odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencjach diecezjalnych Caritas. XIV Pielgrzyma Pracowników i Wolontariuszy Caritas do Łagiewnik, była okazją do wspólnej modlitwy i wymiany doświadczeń z pracownikami i wolontariuszami Caritas z całej Polski.

( źródło: http://www.sandomierz.caritas.pl/jestescie-zdolni-marzen-xiv-pielgrzymka-pracownikow-wolontariuszy-caritas-lagiewnik/)


PODARUJ KROPLĘ MIŁOŚCI… 21.04.2017

W ramach obchodów 25-lecia Caritas Diecezji Sandomierskiej Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjny „Radość Życia” w Sandomierzu, 21 kwietnia br. zorganizował uroczyste spotkanie z okazji Dnia Miłosierdzia. Uroczystość odbyła się pod hasłem „Podaruj kroplę miłości” i nawiązywała do zbliżającego się patronalnego święta-Niedzieli i Tygodnia Miłosierdzia. Podczas Mszy Świętej w kościele pw. Ducha Świętego zgromadziły się dzieci i osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie, uczęszczające do placówek edukacyjnych i opiekuńczych prowadzanych przez diecezjalną Caritas. W wspólnej modlitwie brali także nauczyciele i wychowawcy Ośrodka „Radość Życia”, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem. Mszy Św. przewodniczył ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej. „W swojej homilii wspomniał, (…) że podczas obchodów Tygodnia Miłosierdzia należy zwrócić uwagę na osoby, które świadczą miłosierdzie 24 godziny na dobę. Są to właśnie rodzice dzieci niepełnosprawnych. To oni są wspaniałymi świadkami czynnego miłosierdzia i ofiarnej miłości. Poprzez swoje zaangażowanie i niestrudzone niesienie miłości są codziennymi cichymi bohaterami miłosierdzia. Są mocni miłością i naprawdę godni naśladowania”. Dyrektor Caritas nagrodził trzydzieścioro rodziców, statuetkami „Mocni Miłością”. Statuetki są podziękowaniem za ich wspaniałe poświęcenie i ciągłą opiekę nad swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Po Mszy św. zebrani goście udali się do Katolickiego Domu Kultury, gdzie zaplanowano dwa przedstawienia teatralne. W pierwszym spektaklu pt. „Misterium Paschalne” w formie teatru cieni, wystąpili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku Nad Sanem. W drugim spektaklu pt.: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczy” zaprezentowali się uczniowie Ośrodka „Radość Życia” oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu. Specjalnie dla rodziców został premierowo wyświetlony film „Mocni Miłością – świadectwa rodziców”. Wicedyrektor Ośrodka, Pani Maria Butkowska, udzielając wywiadu do „Gościa Sandomierskiego” zaznaczyła, że w przedstawionym filmie, rodzice dzieci niepełnosprawnych dali świadectwo codziennych trosk i zadań opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Nie obyło się także bez dodatkowych atrakcji w formie wspólnej zabawy wielkanocnej czy prezentacji wystawy fotograficznej „Ośrodek wczoraj i dziś” i plastycznej prac uczniów Ośrodka „Radość Życia”. Podczas świętowania przeprowadzono akcję charytatywną „Wędka szczęścia dla Pawła Haji” podczas której zbierano środki na leczenie ciężko chorego ucznia Ośrodka. (źródło: http://www.sandomierz.caritas.pl/podaruj-krople-milosci/)

„Praca urzeczywistnieniem siebie”- wejście osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego na rynek pracy współfinansowany ze środków PFRON

Celem projektu jest ułatwienie 80 osobom niepełnosprawnym z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego wejścia na rynek pracy, w tym podjęcia zatrudnienia przez co najmniej 32 osoby. Cel ten będzie realizowany poprzez szkolenia mające na celu nabycie przez uczestników kompetencji społecznych i zawodowych.

Okres realizacji II etapu projektu : 01.04.2017 – 31.03.2018

Formy wsparcia:

1.Zespół Aktywności Społecznej

2.Środowiskowe Grupy Wsparcia

3.Doradztwo zawodowe

4.Przygotowanie i wdrożenie Indywidualnego Planu Drogi Życiowej i Zawodowej

5.Zdobycie kwalifikacji zawodowych poprzez kursy zawodowe :

•kulinarny

•ogrodnik i pracownik gospodarczy

•pomocnik hotelowy

•stolarski

6.Specjalistyczne poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy

7.Czteromiesięczne, płatne staże zawodowe

Projekt „Praca urzeczywistnieniem siebie”- wejście osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego na rynek pracy współfinansowanego ze środków PFRON jest skierowany do osób niepełnosprawnych, które ukończyły 18 rok życia i są bezrobotne.

Uczestnicy projektu otrzymają:

•bezpłatne materiały szkoleniowe

•poczęstunek podczas szkoleń

•ubezpieczenie NNW

•zaświadczenia potwierdzające nabycie kwalifikacji zawodowych

•wsparcie opiekuna podczas stażu

•atrakcyjne stypendium stażowe

Kontakt: Biuro Caritas Diecezji Sandomierskiej – ul. Opatowska 10 w Sandomierzu pod numerem telefonu 503 312 288 lub bezpośrednio Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem, ul. Rzeszowska 35

pod numerem telefonu 15 6494530, 794 057 222
„Praca urzeczywistnieniem siebie”- wejście osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego na rynek pracy współfinansowany ze środków PFRON

Okres realizacji projektu : 01.04.2016 – 31.03.2018

Nadrzędnym celem projektu było ułatwienie 80 osobom niepełnosprawnym z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego wejścia na rynek pracy, w tym podjęcia zatrudnienia. Cel ten był realizowany poprzez szkolenia mające na celu nabycie przez uczestników kompetencji społecznych i zawodowych.

Formy wsparcia umożliwiające realizację zamierzonego celu :

1. Zespół Aktywności Społecznej,

2. Środowiskowe Grupy Wsparcia,

3. Doradztwo zawodowe

4. Przygotowanie i wdrożenie Indywidualnego Planu Drogi Życiowej i Zawodowej

5. Zdobycie kwalifikacji zawodowych poprzez kursy zawodowe : *cukiernik/ piekarz

6. Specjalistyczne poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy

7. Czteromiesięczne staże zawodowe

IDZIEMY DO PRACY!!!

W Rudniku nad Sanem w projekcie wzięło udział 10 osób w zawodach: piekarz/cukiernik w tym 9 podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej i 1 podopieczna Środowiskowego Domu Samopomocy. Po odbyciu przygotowań poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach i 4-miesięcznych stażach zawodowych 6 uczestników projektu podjęło zatrudnienie w miejscowych zakładach pracy w tym 4 osoby na stanowisku pomoc piekarza i 2 osoby na stanowisku pomoc cukiernika.GRATULUJEMY NASZYM PODOPIECZNYM PODJĘCIA ZATRUDNIENIA I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW NA DRODZE ZAWODOWEJ!!!

Spektakl pt. "Przychodnia zdrowia - Doktor Znachor"

7 marca 2017r. zawitali do nas aktorzy z Krakowa z Agencji Artystycznej GALANA. Spektakl pt. "Przychodnia zdrowia - Doktor Znachor" poświęcony był profilaktyce zdrowego odżywiania. Jak zwykle treści bardzo ważne przedstawione zostały z pewną dozą humoru. W zabawnych scenkach uczestnicy poznali podstawowe zasady, których należy się trzymać w planowaniu posiłków, czego należy unikać, aby zachować zdrowie i dobrą kondycję fizyczną.

XXV Światowy Dzień Chorego 11.02.2017r.

11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, którego celem jest zwrócenie uwagi na specyficzną sytuację osób chorych i uwrażliwienie społeczeństwa na pomoc tym osobom. Tego dnia wybraliśmy się do Tarnobrzega, by uczestniczyć w XXV Diecezjalnym Światowym Dniu Chorego. Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Diecezjalnym Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Edwarda Frankowskiego. W czasie homilii Biskup Edward Frankowski zwrócił uwagę na wielką wartość ludzkiego cierpienia oraz wskazał, że każdy z nas potrzebuje duchowego uzdrowienia. Swoją wypowiedź poparł przykładami, będącymi świadectwami osób chorych. Podczas Mszy Św. wszystkie osoby chore i starsze otrzymały Sakrament Namaszczenia Chorych. Po wspólnej modlitwie swoje świadectwo doświadczenia cudu dokonanego za wstawiennictwem Świętego Jana Pawła II odnoszącego się do uzdrowienia córki Glorii Marii przedstawił jej tato Jacek Wrona. Ukazał on wielką siłę wiary i zawierzenia Bogu nawet w najtrudniejszych momentach życia. .Nowy bus dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem 11.01.2017r.

11 stycznia 2017r. odbyło się oficjalne przekazanie i poświęcenie nowoczesnego busa dla podpieczonych Warsztatów Terapii Zajęciowej działających w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem. Zakupiony pojazd to VW CRAFTER przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, w jego wyposażeniu jest specjalny najazd dla wózków, klimatyzacja, automatyczne drzwi, kamera cofania, ogrzewanie postojowe i pasy bezpieczeństwa przy każdym siedzeniu. W uroczystości udział wzięli: Dyrektor Oddziału PFRON w Rzeszowie Maciej Szymański, Starosta Niżański Robert Bednarz, Dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Bogusław Pitucha, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem ks. Tomasz Szostek, Dyrektor PCPR w Nisku Marta Ciosmak, Burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem Waldemar Grochowski, Proboszcz Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudniku nad Sanem ks. Kan. Waldemar Farion, Burmistrz Gminy i Miasta w Ulanowie Stanisław Garbacz, Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem Ewa Maziarz, Z-ca Kierownika OPS w Harasiukach Wojciech Pokora oraz pracownicy i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i pozostali zaproszeni goście. Zakup nowego auta był możliwy dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W dniu 28 września 2016 r. została podpisana umowa o realizację przez samorząd powiatowy „Programu wyrównania różnic miedzy regionami III” w obszarze pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Powiatem Niżańskim. Dzięki tej umowie możliwe było zakupienie nowego pojazdu na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem. Samochód codziennie dowozi osoby z niepełnosprawnościami z powiatu niżańskiego na zajęcia, pokonując dystans 300 km, dlatego tak ważne jest, by był bezpieczny i przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. W dniu 11 stycznia w obecności zaproszonych gości oraz pracowników i uczestników WTZ w Rudniku nad Sanem ks. kan. Waldemar Farion dokonał uroczystego poświecenia nowego busa. Ks. Bogusław Pitucha skierował słowa podziękowania za dofinansowanie. Maciej Szymański dyrektor rzeszowskiego oddziału PFRON gratulował wspaniałej współpracy między organizacjami pozarządowymi, powiatem i gminami. Natomiast Burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem Waldemar Grochowski przypomniał jak wiele udało się osiągnąć na rzecz osób niepełnosprawnych w Rudniku nad Sanem dzięki współpracy Dyrektora PFRON, Dyrektora Caritas w Sandomierzu, Starosty Niżańskiego oraz burmistrzów i wójtówpowiatu. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był uroczysty obiad, który odbył się w sali widowiskowej w budynku Caritas. GALERIA ZDJĘĆ

2016 rok

Spotkanie Opłatkowe 22.12.2016r.

W dniu 22 grudnia 2016 w WTZ tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia odbyło się uroczyste Spotkanie Opłatkowe dla uczestników WTZ, ŚDS ich rodzin oraz zaproszonych gości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, podczas której słowo Boże wygłosił Ks. Tomasz Szostek. Kolejnym punktem wigilijnego spotkania były Jasełka, przygotowane przez uczestników WTZ i ŚDS oraz występy artystyczne. Uczestnicy przygotowani przez terapeutów zajęciowych przedstawili Jasełka pt. "Betlejem to my sami". Przedstawienie przybliżyło historię narodzin Chrystusa oraz wieczór wigilijny współczesnej rodziny. Jasełka skłoniły do refleksji i zastanowienia się nad prawdziwym sensem Świąt Narodzenie Pańskiego. Głównym celem przedstawienia było postawienie sobie pytania czy my ludzie współcześni tak bardzo różnimy się od mieszkańców Betlejem, czy stawiając jak nakazuje tradycja talerz dla nieznajomego gościa, jesteśmy w stanie przyjąć osobę, która jest samotna i nie ma dokąd pójść. Po Jasełkach został zaprezentowany układ taneczny w ramach projektu "Razem lepiej". Część artystyczna wzbudziła duży podziw wśród oglądających, rodzice i opiekunów byli wzruszeni tak piękną oprawą tego spotkania. Po tych występach, wszyscy składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Następnie Kierownik Ks. Tomasz Szostek zaprosił do świątecznego stołu na którym znalazły się wigilijne potrawy. Spotkanie upłynęło w ciepłej atmosferze wzajemnej życzliwości.

Flash Mob Rękodzielniczy 14.12.2016r.

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizuje zadanie publiczne pod nazwą: Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Cel 3: Integracja osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym – „Razem lepiej” realizowane w ramach dofinansowania przyznanego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zadanie ma na celu stworzenie warunków sprzyjających poprawie sytuacji życiowej i społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo poprzez:

- Wzmocnienie integracji osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym;

- Wzrost umiejętności życiowych i społecznych osób z zaburzeniami psychicznymi;

- Podniesienie świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych oraz zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kontaktu z lokalną społecznością;

- Umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi funkcjonowania w środowisku pozbawionym obaw i braku tolerancji.

Aby zamierzone cele osiągnąć, w ramach zadania prowadzone są między innymi różnego rodzaju happeningi- akcje typu "flash mob". 14 grudnia 2016r. odbył się w rudnickim centrum Caritas na sali widowiskowej "Rękodzielniczy flash mob". W happeningu licznie wzięli udział osoby z zaburzeniami psychicznymi i ich rodziny, uczniowie i przedstawiciele szkół podstawowych oraz gimnazjum z Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem. Dzieci oraz młodzież chętnie wzięła udział w wykonywaniu ozdób świątecznych różnymi technikami rękodzielniczymi. W trakcie zajęć powstawały przepiękne stroiki świąteczne, anioły ręcznie malowane, bombki z wzorami wypalanymi w drewnie, dizajnerskie choinki z lnianego sznurka, trójwymiarowe ozdoby papierowe oraz świece ozdabiane techniką decoupage. Wspólne działania lokalnej społeczności wraz z osobami z zaburzeniami psychicznymi pozwoliły im się zintegrować, przełamać obawy i opór przed kontaktem z osobami z niepełnosprawnością, co jest głównym celem projektu "Razem lepiej".Zaproszenie na Flash Mob Rękodzielniczy


Zaproszenie na Kiermasz Bożonarodzeniowy


Flash Mob Sportowy 14.11.2016r.

Dnia 14.11.2016r. w Publicznym Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem odbył się "Sportowy Flash Mob" pod tytułem ,,Dzienna dawka ruchu" w ramach projektu pt. "Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi", realizowanego przy wsparciu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy projektu, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Sandomierskiej, ich opiekunowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem i gimnazjaliści z Publicznego Gimazjum im. Orląt. Ruch, zabawa i zdrowa rywalizacja wspomagają nie tylko motorykę, ale także rozwój umysłowy i społeczny.


Zaproszenie na Flash Mob Sportowy


IV Podkarpacki Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Gorzycach 27.10.2016r.

27 października 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach odbył się „IV Podkarpacki Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych”, którego organizatorem był Warsztat Terapii Zajęciowej przy OPS w Gorzycach. Na scenie zaprezentowali się wykonawcy 14 placówek m.in. z Tarnobrzega, Stalowej Woli, Baranowa Sandomierskiego, Niska, Jelnej i Leżajska. Możliwość pokazania swoich talentów mieli również nasi uczestnicy. Tematem tegorocznego przeglądu była twórczość poetycka Jonasza Kofty i jak się okazało duża część zaprezentowanych utworów była dla słuchaczy wielką niespodzianką. Uczestnicy reprezentujący nasz WTZ do tego występu przygotowywali się od dłuższego czasu, by w końcu pokazać swój kunszt wokalny i aktorski w piosenkach „Wakacje z blondynką” i „Do łezki łezka”. Specjalnie na tę okazję skomponowane zostały aranże muzyczne, tak by nasi artyści mogli wykonać utwory w dobranej do siebie tonacji. Poziom całego przeglądu był bardzo wysoki, a uczestnicy reprezentujący poszczególne placówki pokazali co im w duszy gra. W tym przeglądzie każdy uczestnik odniósł sukces, a wszystkie występy zwieńczone zostały rozdaniem pamiątkowych dyplomów i upominków.

Zaproszenie na Teatralny Flash Mob


Zaproszenie na Konferencje pod tytułem ,,Razem lepiej"


Flash Mob Taneczny 29.09.2016

Dnia 29.09.2016 r. na Rynku w Rudniku nad Sanem odbył się "Taneczny Flash Mob" w ramach projektu pt. "Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi", realizowanego przy wsparciu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy projektu, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Sandomierskiej, ich opiekunowie oraz przypadkowi przechodnie. Taniec daje niesamowite możliwości improwizacji, kreatywności, wyrażania siebie i swoich emocji. Jest elementem, który łączy nawet nieznane sobie osoby. W związku z tym wpisuje się on znakomicie w cel projektu jakim jest integracja osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym- "Razem Lepiej".

Warsztaty z cyklu „Objazdowe Muzeum Archeologiczne” 22.09.2016r.

Warsztaty z cyklu „Objazdowe Muzeum Archeologiczne” odbyły się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem w czwartek 22 września 2016 roku. W spotkaniu wzięli udział dorośli podopieczni i opiekunowie ze Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz dwójka podopiecznych z miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z opiekunkami. Lekcje poprowadzili młodzi archeolodzy, Pan Tomasz Kotarski i Pani Agnieszka Grzywacz, członkowie Klubu Przyjaciół Archeologii Ziemi Sandomierskiej. Na samym początku archeolodzy opowiedzieli zebranym m.in.: o badaniach wykopaliskowych, pracy archeologa w muzeum oraz najważniejszych odkryciach archeologicznych w regionie. Podczas prezentacji multimedialnej Pani Agnieszka i Pan Tomasz zaprezentowali zgromadzonym zdjęcia zabytków ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. W czasie wystąpienia nie zabrakło informacji o historii Rudnika nad Sanem oraz niedawno prowadzonych badaniach archeologicznych w Polskiej Stolicy Wikliny. Następnie, podczas warsztatów manualnych podopieczni ośrodka m.in. lepili z gliny naczynia oraz wykonywali paciorki z różnokolorowej modeliny. W trakcie spotkania uczestnicy zajęć „Objazdowego Muzeum Archeologicznego” otrzymali nieodpłatne materiały promocyjne m.in. broszury informacyjne o projekcie oraz katalogi wystawy „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”. Biblioteka ŚDS wzbogaciła się o „Podręcznik archeologii dla najmłodszych” autorstwa Moniki Bajki, pomysłodawczyni projektu. Na zakończenie uczestnicy warsztatów obdarowali prowadzących ręcznie wykonanymi pamiątkami i głośno odśpiewali, „Sto lat”.

Zaproszenie na Warsztaty z cyklu „Objazdowe Muzeum Archeologiczne”

22 września w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem, odbędą się zajęcia i warsztaty z cyklu "Objazdowe Muzeum Archeologiczne".
"Objazdowe Muzeum Archeologiczne" jest projektem skierowanym głównie do uczniów małych szkół wiejskich oraz osób niepełnosprawnych z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego, mających ograniczony dostęp do kultury z powodu wszelkiego rodzaju barier. Docierając do niewielkich miejscowości promujemy ważną część dziedzictwa kulturowego, jaką jest archeologia, prawie zupełnie pomijana w programie nauczania szkolnego. Poprzez naukę i zabawę staramy się w jak najbardziej przystępny dla uczniów sposób opowiedzieć m.in. o pracy archeologa w muzeum oraz najdawniejszych dziejach regionu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Serdecznie zapraszamy!

Wycieczka nad Morze Bałtyckie 5-10.09.2016r.

Wycieczka nad Morze Bałtyckie odbyła się w dniach 5- 10 września 2016r. Wyjechaliśmy autokarem w poniedziałek wieczorem, aby całą noc spędzić w podróży i wschodzące słońce przywitać nad morzem na molo w Sopocie. Tam mogliśmy się rozkoszować pięknymi nadmorskimi widokami i zachłysnąć świeżym powietrzem. Z Sopotu wybraliśmy się do portu w Gdyni, gdzie zwiedziliśmy ORP Błyskawice - okręt wojenny, weteran drugiej wojny światowej i Dar Pomorza - stuletni ogromny żaglowiec, który podziwialiśmy tylko z nabrzeża, ponieważ kręcono na nim film i nie mogliśmy tam wejść. Po zwiedzaniu i krótkim spacerze nadszedł czas na zakup pamiątek. Było ich mnóstwo i właściwie nie wiedzieliśmy co wybrać. Każdy jednak wybrał coś dla siebie. Do ośrodka noclegowego dotarliśmy wieczorem po dość długiej drodze z Gdyni. Z okien autokaru mogliśmy oglądać małe nadmorskie miasteczka tj. Puck, Redę i Władysławowo. Po krótkim odpoczynku i orzeźwiającym prysznicu dotarliśmy na obiadokolację, która wręcz zniknęła z talerzy. Najedzeni, przy zapadającym zmierzchu szybciutko pobiegliśmy na pobliską plażę, aby tym razem powiedzieć słońcu „dobranoc”. Przy okazji pierwszy raz zmoczyliśmy stopy w Bałtyku. Drugiego dnia niezapomnianych wrażeń dostarczyło nam zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego. Podziwialiśmy tam niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Jakże zadziwiła nas różnorodność i bogactwo, zarówno zwierząt jak też roślin wodnych. Po obejrzeniu akwarium morskiego pojechaliśmy do Gdańska, gdzie czekała na nas kolejna atrakcja. Popłyneliśmy statkiem „Czarną Perłą” na Westerplatte. Po drodze mogliśmy podziwiać stocznię, budowane w niej ogromne statki i okręty oraz wiele innych miejsc charakterystycznych dla Gdańska. Na Westerplatte poznaliśmy fakty historyczne dotyczące tego miejsca i obrony wybrzeża w 1939r. Obejrzeliśmy wartownię nr 1 i Pomnik Obrońców oraz cmentarz na którym spoczywają wraz ze swoim dowódcą. Po powrocie do Gdańska udaliśmy się na starówkę przez Zieloną Bramę. Pod słynną fontanną Neptuna zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie całej naszej grupy. To był niesamowity, pełen wrażeń i wzruszeń dzień. Po obiadokolacji poszliśmy na plażę, aby ponownie obserwować zachód słońca. Do pensjonatu wróciliśmy późnym wieczorem, aby odpocząć przed kolejnym dniem, który miał nam przynieść nowe wspaniałe przeżycia. Kolejnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie portu rybackiego na Helu, gdzie mogliśmy oglądać kutry rybackie przywożące mnóstwo ryb, a także uczestniczyć w karmieniu fok w tamtejszym fokarium. Mogliśmy obserwować na żywo foki, które przywykły do obecności turystów, rozleniwione wygrzewały się na słońcu i pływały w swoim basenie. Popołudniem, po powrocie z Helu zabraliśmy swoje ręczniki i inne potrzebne akcesoria, zaopatrzeni w wodę do picia, mogliśmy w końcu kąpać się w morzu, wygrzewać na słońcu, brodzić w ciepłej wodzie, budować zamki z piasku i odpocząć po kolejnym upalnym dniu. Zdążyliśmy wieczorem uczestniczyć we mszy świętej w pobliskim kościele. Czwarty dzień był dniem naszego powrotu do domu. Po drodze jednak zatrzymaliśmy się w Malborku, gdzie w towarzystwie przewodnika zwiedzaliśmy Zamek Krzyżacki, który jest największym zamkiem średniowiecznym w Europie. Jego piękno, ogrom i kunszt architektury poraża, wystawa bursztynu zachwyca, zaś wystawa broni i zbroi pokazuje wielkie umiejętności tworzących je rzemieślników. Głodni i pełni niezapomnianych wrażeń udaliśmy się na obiad, aby po nim znów wyruszyć w drogę. Wieczorem zatrzymaliśmy się na chwilę w miejscowości Grunwald, gdzie spacerkiem poszliśmy na pola słynnej bitwy, która rozegrała się w 1410r. Mogliśmy zobaczyć pomnik zwycięstwa Grunwaldzkiego oraz znajdujące się obok wysokie maszty, symbolizujące sztandary polskich i litewskich chorągwi. Próbowaliśmy sobie wyobrazić to miejsce, wtedy, kiedy rozegrała się ta jedna z najsłynniejszych bitew średniowiecznej Europy. Był to ostatni niezapomniany punkt naszej wycieczki, która chyba już na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wszystko co piękne kończy się nad wyraz szybko, tak również upłynęły te cztery cudowne, słoneczne, ciepłe i pełne wrażeń dni. Bardzo chcielibyśmy wrócić tam kiedyś, aby odwiedzić te miejsca, które teraz pominęliśmy, a które warte są zobaczenia. Do domu wróciliśmy szczęśliwi. A to chyba jest najważniejsze. GALERIA ZDJĘĆ

Piknik Integracyjny pod hasłem ,,Razem Lepiej" 28.08.2016r.

W ramach projektu "Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi" zrealizowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Środowiskowy Dom Samopomocy przy współpracy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem w minioną niedzielę zorganizował piknik integracyjny pod hasłem - „Razem lepiej” – przy budynku Caritas w Rudniku nad Sanem. Nie zabrakło wspólnych gier, tańców i zabaw integracyjnych, nie zabrakło również grillowanych przysmaków. Sporym zainteresowaniem cieszył się Maraton Zumby, grill ze śpiewem, malowanie twarzy dla najmłodszych, balonowe zwierzaki oraz wiele konkurencji sportowych. Najbardziej wytrwali tancerze oraz sportowcy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Ponadto uczestniczący w pikniku mogli skorzystać z wielu atrakcji: zjeżdżalni, byka rodeo, mega piłkarzyków, a także twistera. Częścią pikniku był również gościnny wjazd lokalnych motocyklistów, który wzbudził w zgromadzonych fale entuzjazmu. Osoby które nas odwiedziły w tym dniu mogły się świetnie bawić wraz z zespołem który poprowadził koncert i dyskotekę. Podopieczni Placówek Caritas zaprezentowali swoje wyroby rękodzielnicze. Piknik miał na celu prowadzenie kampanii promocyjno – informacyjnej służącej podniesieniu świadomości społecznej o zaburzeniach psychicznych i potrzebie tolerancji dla osób nimi dotkniętych, wzrost umiejętności życiowych i społecznych osób z zaburzeniami psychicznymi, podniesienie świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych oraz zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom kontaktu z lokalną społecznością. Piknik był również doskonałą okazją do integracji całych rodzin, które licznie przybyły na zaproszenie nie tylko z Rudnika ale i okolicznych miejscowości. GALERIA ZDJĘĆ

Projekt pt:,,Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi"

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizuje zadanie publiczne pod nazwą: Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Cel 3: Integracja osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym – „Razem lepiej” realizowane w ramach dofinansowania przyznanego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Zadanie ma na celu stworzenie warunków sprzyjających poprawie sytuacji życiowej i społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo poprzez:
• Wzmocnienie integracji osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym;
• Wzrost umiejętności życiowych i społecznych osób z zaburzeniami psychicznymi;
• Podniesienie świadomości społecznej na temat zaburzeń psychicznych oraz zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi kontaktu z lokalną społecznością;
• Umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi funkcjonowania w środowisku pozbawionym obaw i braku tolerancji.


Aby zamierzone cele osiągnąć, w ramach zadania prowadzone będą różnego rodzaju zajęcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i dla lokalnej społeczności, a także wydarzenia o charakterze integracyjno – rekreacyjnym. Będą to: zajęcia teatralne, służące dramoterapii oraz zajęcia taneczno – ruchowe z elementami choreoterapii, które pozwolą na wypracowywanie umiejętności społecznych osób z zaburzeniami psychicznymi, ponadto: grupy wsparcia dla członków rodzin i opiekunów osób z zaburzeniami psychicznymi czyli specjalistyczne wsparcie i samopomoc dla członków rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi. Prowadzone będą również działania informacyjno – integracyjne: konferencja pod tytułem „Razem lepiej” o problemach osób z zaburzeniami psychicznymi i sposobach ich rozwiązywania; happeningi – akcje typy „flash mob”, służące podejmowaniu wspólnych działań i integracji z osobami z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinami; piknik integracyjny oraz spotkanie podsumowujące realizację zadania publicznego z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, instytucji i mieszkańców zorganizowane w celu omówienia osiągniętych rezultatów i planowania działań w przyszłości. Jednocześnie wraz z udzielonym wsparciem będzie prowadzona kampania promocyjno – informacyjna służąca podniesieniu świadomości społecznej o zaburzeniach psychicznych i potrzebie tolerancji dla osób nimi dotkniętych oraz promująca Program „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zadanie jest realizowane w okresie od 01 lipca do 31 grudnia 2016 r. Miejscem realizacji większości zajęć stacjonarnych będzie Środowiskowy Dom Samopomocy w Rudniku nad Sanem, inne – szczególnie akcje integracyjne, dzięki przychylności lokalnych władz i instytucji będą odbywać się w miejscach użyteczności publicznej.

Projekt pt: „Praca urzeczywistnieniem siebie”– wejście osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego na rynek pracy finansowany przez PFRON

W ramach projektu realizowanym przez Caritas Diecezji Sandomierskiej pt: „Praca urzeczywistnieniem siebie” – wejście osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego na rynek pracy finansowany przez PFRON, udział bierze w I etapie projektu 10 podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem. Projekt ma na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym intelektualnie, z chorobami psychicznymi, z niepełnosprawnością sprzężoną i innymi przyczynami niepełnosprawności wejście na rynek pracy w trzech wyżej wymienionych województwach. Projekt trwa łącznie od 2016r. do 2018r i podzielony jest na II etapy. Cel projektu będzie realizowany przez dwa cele szczegółowe: nabycie kompetencji społecznych i zawodowych poprzez uczestnictwo w zajęciach z zakresu umiejętności społecznych i zawodowych oraz zwiększenia stopnia samodzielności w wykonywaniu czynności zawodowych poprzez usługi osoby wspierającej. Uczestnicy projektu mieli już możliwość uczestniczyć w zajęciach z Zespołu Aktywności Społecznej i Środowiskowych Grup Wsparcia. Kolejnym etapem projektu będą spotkania z doradztwa zawodowego oraz kursy zawodowe. Kursy zawodowe będą prowadzone w formie praktycznym, uczestnicy będą zdobywać umiejętności w zawodzie piekarza i cukiernika. Natomiast w II etapie projektu uczestnicy wezmą udział w kursie kulinarnym i stolarskim. Łącznie w projekcie weźmie udział 30 osób niepełnosprawnych. Efektem końcowym I i II etapu projektu będzie 4 miesięczny staż dla każdego z uczestników na otwartym rynku pracy.

Wyjazd do Ulanowa 01.06.2016r.

01.06.2016r. uczestnicy i pracownicy naszych WTZ świętowali Dzień Dziecka w Ulanowie, które jest Stolicą Flisactwa Polskiego. Pomimo faktu, że żadne z nas dzieckiem już nie jest zabawa była wspaniała. Od samego rana zaplanowane zostało mnóstwo atrakcji m.in. zwiedzanie Muzeum miniatur rzeźb znanego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, udział w zabawach, grach, tańcach przygotowanych przez Terapeutów. Każdy miał możliwość popłynąć w krótki rejs tradycyjnym galarem słuchając opowiadań Flisaków. Jednak głównym punktem programu była wizyta Retmana Zdzisława Nikolasa, który opowiadał o ciężkiej pracy flisaków oraz przybliżył historię reaktywacji Bractwa Flisackiego i pierwszych flisach które zostały wznowione w 1993r. Opowieści te obfitowały w mnóstwo historii, anegdot ale też faktów, o których wielu z nas usłyszało po raz pierwszy. Spotkanie zakończyło się ogniskiem oraz wspólnym robieniem porządków. Galeria zdjęć

X-lecie Caritas Diecezji Sandomierskiej w Rudniku nad Sanem 5.05.2016r.

5 maja 2016 roku z okazji obchodzonego Światowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rudniku nad Sanem podsumowano dziesięcioletnią działalność Caritas w tym regionie. Uroczystość przebiegała pod hasłem ,,Mój drugi dom, moje drugie życie” Spośród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Starosta Powiatu – Pan Robert Bednarz, Wicestarosta – Pan Adam Mach, Burmistrz Miasta i Gminy – Pan Waldemar Grochowski, Dyrektor Oddziału Podkarpackiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie – Pan Maciej Szymański, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Rzeszowie – Pani Małgorzata Dankowska, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku – Pani Marta Ciosmak, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudniku – Pani Władysława Binkowska. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą na sali widowiskowej Ośrodka Caritas, której przewodniczył ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz w koncelebrze z Dyrektorem Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Bogusławem Pituchą, Kierownikiem Ośrodka Caritas w Rudniku nad Sanem ks. Tomaszem Szostkiem oraz dziekanem ks. Waldemarem Farionem i księżmi z dekanatu. Biskup Nitkiewicz podczas Mszy św. podkreślał, jak ważna w życiu osoby niepełnosprawnej jest obecność drugiego człowieka. Po wspólnej modlitwie podsumowano ostatnią dekadę działalności placówek Caritas w niesieniu pomocy osobom najbardziej potrzebującym w regionie oraz przedstawiono zmagania, które doprowadziły do utworzenia Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem. Po przemówieniach wszyscy goście obejrzeli występy, które przygotowali podopieczni Ośrodka, inscenizację pt: ,,Róża” oraz taniec z czasów baroku. Na scenie z solowym wykonaniem utworów muzycznych wystąpiła także jedna z naszych podopiecznych. Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście otrzymali upominki i albumy ,,Mój drugi dom, moje drugie życie” wydane z okazji Jubileuszu. Wspólny obiad a następnie słodki poczęstunek były dopełnieniem wspanialego święta. Galeria zdjęć

Koncert Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa 8.04.2016r.

8 kwietnia 2016 (piątek) w budynku Caritas w Rudniku nad Sanem na sali widowiskowej odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa, którą dowodził kapelmistrz kapitan Andrzej Kufel. Podczas koncertu rozbrzmiewały znane utwory m.in. ,,Wojenko, wojenko”, ,,Szara piechota”, ,,Przybyli ułani pod okienko”. Orkiestra przygotowała również zagadki różnych utworów muzycznych, które trzeba było rozpoznać. Występ zakończył się gromkimi brawami i pamiątkowym zdjęciem.

Śniadanie Wielkanocne 22.03.2016r.

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Z tej racji w dniu 22 marca 2016 roku w budynku Caritas odbyło się Śniadanie Wielkanocne. Wzięli w nim udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy, kadra WTZ, ŚDS i pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej wraz z podopiecznymi. Swoją obecnością także zaszczycili nas: pan Waldemar Grochowski – Burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem oraz Władysława Binkowska – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudniku nad Sanem. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego. Po odmówionej modlitwie wszyscy zasiedli do wspólnego ucztowania. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, podczas której można było złożyć sobie świąteczne życzenia, skosztować tradycyjnych potraw i wypieków wielkanocnych.

Otwarcie Bramy Miłosierdzia 10.03.2016r.

W czwartek, 10 marca 2016 roku w ośrodku Caritas w Rudniku nad Sanem została uroczyście poświęcona i otworzona Brama Miłosierdzia. Kaplica Caritas dołączyła do kilkunastu miejsc w diecezji sandomierskiej, które wyznaczył ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz jako świątynie stacyjne w których wierni mogą uzyskać łaskę odpustu zupełnego związanego z obchodami Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. W uroczystości wzięli udział podopieczni, pracownicy ośrodka, przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Waldemarem Grochowskim, delegacja z aresztu śledczego w Nisku oraz lokalna społeczność. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. Bp Edward Frankowski w koncelebrze z Dyrektorem Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Bogusławem Pituchą, Kierownikiem Ośrodka Caritas w Rudniku nad Sanem ks. Tomaszem Szostkiem oraz dziekanem ks. Waldemarem Farionem wraz z księżmi z dekanatu. Podczas homilii ks. Bp Edward Frankowski tłumaczył co niesie tajemnica Bożego Miłosierdzia, jako źródło łaski dla każdego wierzącego oraz siła odnowy duchowej świata. Zachęcał również do czerpania łask jakie można otrzymać dzięki trwającemu Nadzwyczajnemu Roku Miłosierdzia. Podkreślając wyjątkowość tego roku w którym to przypada 1050 rocznica Chrztu Polski ks. Biskup udzielił sakramentu chrztu świętego trójce dzieci. Po mszy świętej wszyscy udali się na wspólny obiad. Galeria zdjęć

XXIV Światowy Dzień Chorego w Ostrowcu Świętokrzyskim 11.02.2016r.

Dnia 11.02.2016r. wybraliśmy się do Ostrowca Świętokrzyskiego, by uczestniczyć w Diecezjalnym Dniu Chorych. Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, koncelebrowaną pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. We wspólnej modlitwie uczestniczyli chorzy, cierpiący, a także podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy prowadzonych przez diecezjalną Caritas. Podczas homilii bp K. Nitkiewicz zachęcał do świadczenia miłosierdzia wobec chorych i podkreślał, iż posługiwanie innym, szczególnie chorym i starszym jest drogą, która prowadzi do osobistego nawrócenia i uświęcenia. Po homilii wszyscy chorzy mieli okazję przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie odbyło się nabożeństwo eucharystyczne podczas którego modlono się o łaskę zdrowia dla chorych i cierpiących. Przybyli na diecezjalne obchody Dnia Chorych mogli w ostrowieckim sanktuarium uzyskać łaskę odpustu zupełnego związanego z obchodami Roku Miłosierdzia, gdyż ta świątynia jest jednym z diecezjalnych kościołów stacyjnych. Mogliśmy w ciszy i skupieniu przeżywać ten dzień, zastanowić się głębiej nad tajemnicą i darem cierpienia i choroby. Świętowanie tego dnia stało się już naszą „warsztatową” tradycją. Galeria zdjęć

Zabawa Karnawałowa 08.02.2016r.

W dniu 8.02.2016 r. w budynku Caritas na sali widowiskowej odbyła się zabawa karnawałowa. Na balu gościliśmy uczestników wraz z opiekunami ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Jelnej, ŚDS Nisko, ŚDS z Nowej Sarzyny. Wspaniała muzyka wprawiła wszystkich w atmosferę doskonałej zabawy. Chwilę odpoczynku od karnawałowych szaleństw na parkiecie zapewnili nam aktorzy Teatru Krakowskiego, którzy udzielili nam lekcji o przepisach ruchu drogowego oraz znakach drogowych. Mieliśmy okazje uczestniczyć razem z aktorami w scence ukazującej w jaki sposób bezpiecznie przejść przez jezdnię. Dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie powinni poruszać się piesi i rowerzyści w różnych sytuacjach. Przypomnieliśmy sobie, jak wygląda sygnalizacja świetlna dla pieszych i pojazdów. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Z pewnością ten dzień był urozmaiceniem od codziennych zajęć i obowiązków, wprawił wszystkich w wesoły nastrój i pozostanie nam na długo w pamięci. Galeria zdjęć

Wizyta Duszpasterska 15.01.2016r.

W dniu 15 stycznia 2016r. z wizytą duszpasterską, tzw. ,,kolędą" zawitał do nas ksiądz proboszcz Waldemar Farion. Po odśpiewaniu kilku kolęd i wspólnym odmówieniu modlitwy ksiądz udzielił błogosławieństwa wszystkim obecnym, rozdał pamiątkowe święte obrazki i poświęcił warsztatowe pracownie, w których pracują podopieczni.

2016 rok

Spotkanie Opłatkowe 22.12.2015r.

Dnia 22 grudnia 2015 r. w budynku Caritas w Rudniku nad Sanem odbyło się tradycyjnie spotkanie opłatkowe. W spotkaniu uczestniczyli m.in. pan Adam Mach – Wicestarosta Powiatu Niżańskiego, pani Marta Ciosmak – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku, pani Władysława Binkowska – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudniku nad Sanem wraz z pracownikami, zaprzyjaźnieni z placówką duszpasterze: ks. Waldemar Farion – proboszcz Parafii pw. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem, ks. Edward Franuszkiewicz, ks. Paweł Paterek, pracownicy, opiekunowie oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy z rodzicami. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą sprawował Kierownik ks. Tomasz Szostek w asyście ks. Pawła Paterka. Po zakończonej modlitwie i poświęceniu opłatków wszyscy udali się na salę widowiskową, gdzie kierownik przywitał licznie przybyłych gości, nawiązując do zbliżających się świąt wprowadził uroczysty i świąteczny nastrój. Kolejnym punktem uroczystości było przedstawienie świąteczne w wykonaniu uczestników WTZ i ŚDS. Dla aktorów było to wielkie przeżycie i ogrom emocji. Jasełka wypadły imponująco, za co odtwórcy ról otrzymali gromkie brawa. Po części oficjalnej wszyscy podzielili się opłatkiem, składając sobie szczere, płynące z serca życzenia, po czym wszyscy zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu, przygotowanego przez podopiecznych i pracowników placówki. W tym ważnym dniu nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd. Panowała ciepła, świąteczna atmosfera, która nastrajała każdego do refleksji i zadumy.

Zabawa Andrzejkowa 19.11.2015r.

Dnia 19.11.2015r. w Ośrodku Caritas w Rudniku nad Sanem w sali widowiskowej odbyła się zabawa andrzejkowa. W zabawie wzięli udział zaproszeni goście - uczestnicy, kierownicy i pracownicy Środowiskowych Domów Samopomocy z Jelnej, Woli Raniżowskiej i Sarzyny. Nie zabrakło także gospodarzy – uczestników, pracowników i kierownika WTZ i ŚDS z Rudniku nad Sanem. Łącznie Andrzejki świętowało ok. 150 osób. Uroczysty charakter spotkania podkreśliła wspaniale udekorowana sala, na której wszyscy bawili się wspaniale, a gorący posiłek i słodkości dodawały sił zachęcając do dalszego szaleństwa na parkiecie. Czas wspólnie spędzony dał nam poczucie radości, swobody i był wypełniony niepowtarzalną atmosferą. Stał się okazją do wymiany doświadczeń oraz zacieśnienia więzi pomiędzy placówkami.

Akademia z okazji Święta Niepodległości 12.11.2015r.

Dnia 12 listopada 2015 r. w czwartek, w dzień po jakże ważnym i bliskim sercu każdego Polaka Święcie Niepodległości, na naszej sali widowiskowej miała miejsce uroczysta akademia ku czci wszystkich poległych, którzy złożyli ofiarę na ołtarzu narodowowyzwoleńczej walki. W przedstawieniu, do którego scenariusz opracował Pan Tadeusz Matyka, instruktor na pracowni teatralno-muzycznej w ŚDS wzięli udział uczestnicy wspomnianej placówki jak również uczestnicy naszego WTZ wspomagani przez kadrę sprawującą pieczę nad całym przedsięwzięciem. W tej jakże pięknej i wzruszającej lekcji historii, nie zabrakło patriotycznych pieśni, wierszy, archiwalnych tekstów i własnych refleksji dotyczących naszego narodu i jego historycznych zawirowań. Młodzi aktorzy, biorący udział w tym słowno-muzycznym montażu, podczas prób i samego występu dołożyli wszelkich starań, by wszyscy na widowni mogli przypomnieć sobie, co z tamtych trudnych dla Polaków chwil zapisane zostało na kartach historii, by mogli zrozumieć co czuł każdy Prawdziwy Polak, którego sercu sprawa wolnego narodu była bliską. Galeria zdjęć

III Podkarpacki Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Gorzycach 29.10.2015r.

29 października 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach odbył się „III Podkarpacki Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych”, w którym udział wzięli także uczestnicy WTZ w Rudniku nad Sanem. Organizatorem tego przeglądu był Warsztat Terapii Zajęciowej przy OPS w Gorzycach. Na scenie zaprezentowali się wykonawcy 13 placówek m.in. z Tarnobrzega, Stalowej Woli, Baranowa Sandomierskiego, Niska i Leżajska. Tematem przeglądu była twórczość poetycka Agnieszki Osieckiej wykorzystana jako teksty do znanych i lubianych piosenek. Do występu na scenie Miejskiego Domu Kultury w Gorzycach uczestnicy przygotowywali się od dłuższego czasu, długo też zastanawiali się nad wyborem dwóch najciekawszych piosenek, w których mogliby się zaprezentować. Ostatecznie los padł na „Kołysankę dla okruszka” i „Ludzkie gadanie”, w których pięknie eksponowały się głosy męskie i żeńskie. Specjalnie na tę okazję skomponowane zostały aranże muzyczne, tak by nasi artyści mogli wykonać utwory w dobranej do siebie tonacji. Poziom całego przeglądu był wysoki, a uczestnicy reprezentujący poszczególne placówki pokazali jak wrażliwe są ich dusze i jak ważna jest dla nich możliwość podzielenia się nią z innymi ludźmi. W tym przeglądzie każdy uczestnik odniósł sukces. Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i upominków odbyła się zabawa taneczna. Galeria zdjęć

II „Piknik Country” w Jelnej 24.09.2015r.

W dniu 24 września 2015r. uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej udali się na II Piknik Country, który odbył się w Domu Kultury w Jelnej. Obowiązujące były stroje w stylu country (kowboj, Indianin). Piknik rozpoczął się zabawą ,,Swing w uliczce”, zaś innymi atrakcjami były: spotkanie z Chuckiem Norrisem, zdjęcia z koniem Lucky Luke’a, gorączka złota. Całej zabawie towarzyszyła muzyka country przy której można było wspólnie pobawić się i tańczyć tak, jak kiedyś tańczyli zdobywcy Dzikiego Zachodu i Indianie. Galeria zdjęć

Wyjazd do Janowa Lubelskiego z okazji ,,Pożegnania lata” 17.09.2015r.

W tym dniu uczestnicy i pracownicy placówek Caritas w Rudniku nad Sanem na zaproszenie WTZ z Janowa Lubelskiego udali się na imprezę z okazji ,,Pożegnania lata” do Janowa Lubelskiego. Atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Parku Rekreacyjnego ,,Zoom Natury” i laboratoriów tam zlokalizowanych. Jest to centrum nauki oraz rekreacji poświęcone środowisku naturalnemu i ekologii. Mogliśmy zobaczyć laboratorium ,,Runo leśne”, w którym wystawy poświęcone były botanice oraz kształtowaniu umiejętności obserwacji natury. Następnie ,,Laboratorium Awifauny i Troposfery” prezentujące bogactwo awifauny janowskiej, zasady aerodynamiki i niezwykłe zjawiska atmosferyczne, oraz ,,Laboratorium Recyklingu i Energii” poświęcone różnym sposobom wykorzystywania energii i sposobom recyklingu. Była to dla nas niewątpliwie cenna lekcja ukazująca bogactwo i prawdę o otaczającym nas świecie. Kolejnym punktem był przejazd kolejką turystyczną po Janowie Lubelskim. Zwieńczeniem imprezy integracyjnej był wspólny grill oraz dyskoteka na terenie ośrodka wypoczynkowego w pobliżu zalewu janowskiego. Galeria zdjęć

Wycieczka do Kazimierza Dolnego 2-3.09.2015r.

W dniach 2-3.09.2015r. uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem przebywali na wycieczce w Kazimierzu Dolnym, Puchaczowie i Lublinie. Po przyjeździe autokarem do Kazimierza Dolnego wszyscy udali się n rejs statkiem po Wiśle by podziwiać piękno krajobrazu i panoramę miasta. Zachwyceni pięknem widoków i pełni wrażeń po rejsie udali się na obiad, po którym zostaliśmy uraczeni pyszną szarlotką. Kolejnym punktem wycieczki pierwszego dnia była możliwość zwiedzania Rynku, Kościoła Farnego pw. św Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, ruiny zamku a także Góre Trzech Krzyży, stanowiącej najpopularniejszy punkt widokowy Kazimierza. Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na kolację i nocleg do ,,Majątku Rutka” w Puchaczowie. Jest to wyjątkowe gospodarstwo agroturystyczne, w którym mieliśmy okazje obejrzeć wiele ciekawych gatunków zwierząt hodowlanych tj. gęsi, owce, krowy, konie polskie a także egzotyczne strusie. Niespodzianką dla nas był pokaz tańca towarzyskiego wykonany przez profesjonalną parę taneczną. Drugiego dnia pojechaliśmy do Lublina, tam mieliśmy okazje udać się do kina na film pt: ,,Mały Książę”. Po pysznym obiedzie w stołówce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ruszyliśmy w miasto, aby zwiedzać zabytki Starego Miasta. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i była wspaniałym przeżyciem dla jej uczestników. Galeria zdjęć

Podsumowanie roku pracy WTZ 25.06.2015r.

Tegoroczne podsumowanie roku pracy Warsztatów Terapii Zajęciowej rozpoczęło się Mszą Św. w kaplicy Caritas w Rudniku nad Sanem. W tym dniu nastąpiło oficjalne wręczenie przez Kierownika naszej placówki dyplomów za uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych. Po wręczeniu dyplomów wszyscy zostali zaproszeni na ognisko, słodki poczęstunek oraz dyskotekę. Wśród zaproszonych gości znaleźli się podopieczni oraz opiekunowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim.

Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Gminy Rudnik nad Sanem w ramach imprezy plenerowej ,,Wiklina 2015” 13.06.2015r.

Występ, który zaprezentowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy z Rudnika nad Sanem w tym roku na Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół Gminy Rudnik nad Sanem składał się z dwóch części i związany był tematycznie z muzyką disco charakterystyczną dla lat 60-tych zeszłego stulecia. W pierwszej części uczestnicy WTZ zatańczyli krótki układ taneczny do piosenki zespołu ,,Buy city rollers” pod wdzięcznym tytułem ,,I Only wanna be with you” - ,,Chcę być tylko z Tobą”. W drugiej części występu uczestnicy WTZ i ŚDS zaśpiewali wiązankę bardzo znanych piosenek z repertuaru polskich wykonawców takich jak: Czerwone Gitary, Karin Stanek, Kasia Sobczyk czy Ada Rusowicz z zespołem Niebiesko – Czarni.

Zakończenie Diecezjalnego Roku Caritas 12.06.2015r.

W dniu 12.06.2015 wybraliśmy się do Sandomierza by uczestniczyć w obchodach Diecezjalnego zakończenia Roku Caritas oraz uczczenia 16 rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu w 1999r. Na spotkanie przybyli podopieczni placówek prowadzonych przez Caritas wraz z opiekunami, wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, a także dzieci i młodzież ze szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas homilii biskup sandomierski przywołał słowa teologa Karla Rahnera, według którego, ,,tylko ten, kto jest złączony miłością z Chrystusem ukrzyżowanym, może mówić ze zrozumieniem o Jego sercu”, po czym zachęcał, aby rozpoczęte dzieła, inicjatywy na rzecz potrzebujących rozwijały się dalej, a kończący się w naszej diecezji Rok Caritas był przygotowaniem do Roku Miłosierdzia, ogłoszonego przez Ojca św. Franciszka. Ksiądz Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej podsumował zadania jakie były realizowane w Roku Caritas m.in. rozbudowanie struktury Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas, zainicjowanie programu pomocy systemowej uczniom Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjnego ,,Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu. Wspomniał, iż Caritas Diecezji Sandomierskiej w czasie Roku Caritas poświęciło swą uwagę na realizację celów: charytatywnych, formacyjnych i historycznych. Po Eucharystii wszyscy zaproszeni przeszli na Plac Papieski na sandomierskich Błoniach, gdzie dla przybyłych zagrała folkowa kapela ,,Góralska Hora” oraz zaśpiewał Chór ,,Perełki papieskie” z Gościeradowa. Rozstrzygnięto także konkurs ,,Jedna chwila radości życia”. Zwycięzcom wręczono nagrody i upominki. Na zakończenie do wspólnej zabawy poprowadził zebranych wodzirej Józef Hojny.

Wycieczka do Krakowa 27-29.05.2015r.

W dniach 27-29.05.2015 r. uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Rudnika nad Sanem
przebywali na wycieczce w Krakowie.
Po przyjeździe do Krakowa udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie spacerując po rozległym terenie muzeum mogliśmy podziwiać eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Dużym zainteresowaniem z naszej strony cieszył się śmigłowiec, którym latał papież Jan Paweł II podczas wizyt w Polsce. Kolejnym punktem programu w mieście królewskim był Wawel. Zamek zrobił na nas duże wrażenie. Zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, Kaplice Zygmuntowską oraz znajdujące się w niej groby dawnych władców Polski. Oddaliśmy hołd tragiczne zmarłej parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim, którzy są pochowani w jednej z krypt pod katedrą wawelską. Następnie weszliśmy na wieże, gdzie znajduje się Dzwon Zygmunta. Prowadziło do niego 70 drewnianych stromych schodów. Na górze zafascynował nas widok z okna na panoramę Krakowa. Wieczorem po zakwaterowaniu i obiadokolacji spacerowaliśmy po rynku Starego Miasta, gdzie podziwialiśmy zabytki architektury.
W drugim dniu po śniadaniu wyruszyliśmy pociągiem do Wadowic, gdzie główną atrakcją było zwiedzanie Muzeum ,,Dom rodzinny Jana Pawła II” Jest to ciekawe miejsce, ukazujące całą życiową drogę papieża – od dzieciństwa do papiestwa. W tym miejscu szczególnie czuło się duchową obecność św. Jana Pawła II. Po krótkiej lekcji historii w muzeum udaliśmy się do wadowickiej kawiarni na papieskie kremówki, po czym pociągiem wróciliśmy do Krakowa. Wieczorem po obiadokolacji na dobre zakończenie dnia, spacerowaliśmy deptakiem nad Wisłą.
Ostatniego trzeciego dnia po śniadaniu i spakowaniu bagaży wszyscy wybraliśmy się na spacer po Rynku Krakowskim: zwiedzając Ratusz, Sukiennice. Każdy mógł zakupić pamiątkę z pobytu w Krakowie. Około południa weszliśmy całą grupą do Kościoła Mariackiego, aby obejrzeć i podziwiać ołtarz Wita Stwosza, który jest największym tego rodzaju ołtarzem w Europie. Mogliśmy posłuchać hejnału z Wieży Mariackiej; wrzucić monetę do Fontanny z Żakiem, która znajduje się na urokliwym placu Mariackim, tuż obok kościoła. Jak głosi legenda, wrzucenie monety do fontanny zapewnia w przyszłości powrót do Krakowa. W drodze powrotnej udaliśmy się do Centrum Jana Pawła II, w którym mogliśmy ucałować relikwiarz księgi, zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II, papieski krzyż pastoralny oraz najcenniejszą relikwię Papieża Polaka – krew w szklanej ampułce, umieszczoną wewnątrz murowanego ołtarza pośrodku Kościoła. Następnie pojechaliśmy do Sanktuarium Maryjnego w Łagiewnikach, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Na miejscu w relikwiarzu w kształcie róży zobaczyliśmy relikwie Św. Faustyny. Pełni wrażeń i wiedzy o bogatej przeszłości Polski udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów. Galeria zdjęć

Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży 24.04.2015r.

W ramach ogólnopolskich przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku pod przewodnictwem papieża Franciszka, nasza diecezja uczestniczyła w peregrynacji symboli zapowiadających to ważne dla Polaków wydarzenie.

W piątek 24 kwietnia 2015 roku na terenie placówek Caritas w Rudniku nad Sanem odbyło się powitanie i przyjęcie symboli Światowych Dni Młodzieży: Krzyża Roku Świętego zwanego Krzyżem Młodych oraz Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani – Opiekunkę Ludu Rzymskiego. Na Krzyżu Młodych widnieje napis: ,,Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Była to niepowtarzalna okazja, aby symbole Światowych Dni Młodzieży zobaczyć z bliska, podejść do nich, dotknąć i ucałować je. Śpiewy, radość i wspólna modlitwa towarzyszyły wszystkim zgromadzonym w czasie adoracji symboli ŚDM.Galeria zdjęć

Śniadanie Wielkanocne 01.04.2015r.

Dnia 1.04.2015 roku odbyło się Śniadanie Wielkanocne. Wzięli w nim udział pracownicy i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Dom Samopomocy i Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się mszą św. poprowadzona przez Kierownika ks. Tomasza Szostka. Po zakończonej mszy św. nastąpiło przejście na salę widowiskową, gdzie wszyscy składali sobie życzenia i wspólnie zasiedli do świątecznego stołu, na którym znalazły się tradycyjne potrawy wielkanocne przygotowane przez uczestników pracowni gospodarstwa domowego wraz z instruktorem. Uroczystość upłynęła w ciepłej, przyjemniej i rodzinnej atmosferze, sprzyjającej integracji społecznej oraz skłaniającej do refleksji przed nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy.

Środa Popielcowa 18.02.2015r.

W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej w Kaplicy Ośrodka Caritas, którą odprawił Proboszcz Parafii pw. Trójcy Świętej – ks. Waldemar Farion, z okazji Środy Popielcowej rozpoczynającej okres Wielkiego Postu, połączonej z obrzędem posypania głów popiołem na znak pokuty. Przez 40 dni będziemy przygotowywać nasze serca na wielkie święto Zmartwychwstania Chrystusa. Ten czas wzywa do refleksji, skupienia, przemiany życia i wewnętrznego nawrócenia.

Zabawa karnawałowo - walentynkowa 12.02.2015r.

W dniu 12.02.2015r. na sali widowiskowej w budynku Caritas, odbyła się zabawa karnawałowo – walentynkowa, połączona z Tłustym Czwartkiem. Na zabawę zostali zaproszeni uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Jelnej wraz ze swoimi opiekunami. Goście zostali przywitani przez Kierownika – ks. Tomasza Szostka, po czym przyszedł czas na szaloną zabawę. W przystrojonej sali przy skocznej muzyce wszyscy bawili się wspaniale. Aby tradycji stało się zadość wszyscy rozkoszowali się smakiem pączków i faworków.

XXIII Światowy Dzień Chorego 11.02.2015r.

Dnia 11 lutego 2015r. wybraliśmy się do Sandomierza by uczestniczyć w Diecezjalnym Dniu Chorych. Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w bazylice katedralnej, koncelebrowaną pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas homilii Ks. Biskup modlił się w intencji chorych i cierpiących polecając ich opiece Maryi, a następnie pobłogosławił zgromadzonych Najświętszym Sakramentem. W spotkaniu wzięli udział także podopieczni i opiekunowie ośrodków pomocy prowadzonych przez diecezjalną Caritas. Po mszy wszyscy udaliśmy się do Katolickiego Domu Kultury, gdzie swoim doświadczeniem życiowym podzielił się niewidomy nauczyciel akademicki Marcin Kaczmarzyk oraz Monika Kuszyńska, wokalistka poruszająca się na wózku inwalidzkim, którzy swoim świadectwem zachęcali zebranych do czerpania radości z życia pomimo przeciwności losu. Na koniec P. Monika Kuszyńska zaprezentowała krótki recital. Obchodom XXIII Światowego Dnia Chorych towarzyszyło hasło zaczerpnięte z Księgi Hioba ,,Niewidomemu byłem oczami, choremu służyłem za nogi”Galeria zdjęć

Kabaret ,,Bazyl Cogito" 10.02.2015

10 lutego 2015r. zawitali do nas wspaniali goście - aktorzy Kabaretu ,,Bazyl Cogito”, którzy zaprezentowali nam spektakl pt.: "Tylko we Lwowie”. Aktorzy wcielając się w postacie Szczepcia i Tońcia, charakterystyczne dla Lwowa, oddali specyficzną dla tego miejsca atmosferę przedwojennej gwary, kultury i obyczajów. Wykonali również znane lwowskie piosenki, jak chociażby ,,Tylko we Lwowie”, do których uczestnicy spotkania chętnie tańczyli i brali tymi samymi udział w przedstawieniu. Będzie to jedno z niezapomnianych spotkań z dawną polską kulturą.

Zabawa Karnawałowa 28.01.2015r.

Dnia 28.01.2015r. w budynku Caritas na sali widowiskowej odbyła się zabawa karnawałowa dla uczestników WTZ i ŚDS. Dźwięki rytmicznej muzyki zachęciły podopiecznych do tańca. Zabawa okazała się atrakcyjnym urozmaiceniem codziennych zajęć i obowiązków oraz wprowadziła wszystkich w wesoły nastrój. Była to dobra okazja do spotkania się, wspólnego tańca, jak również okazja do przezwyciężania nieśmiałości i pokazania innej strony swojej osobowości.

Spotkanie Szkolnych Kół Caritas dekanatu Rudnik nad Sanem 27.01.2015r.

27 stycznia 2015r. w budynku Caritas w Rudniku nad Sanem odbyło się spotkanie Szkolnych Kół Caritas dekanatu Rudnik nad Sanem. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem Bożonarodzeniowym w wykonaniu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z instruktorami. Na scenie sali widowiskowej zaprezentowali się przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas: Gimnazjum w Łętowni, Szkoły Podstawowej z Kopek, Gimnazjum z Jeżowego, Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem oraz Gimnazjum w Rudniku nad Sanem. Obecni byli nauczyciele, katecheci, księża i dyrektorzy szkół. Spotkanie wpłynęło na nas bardzo pozytywnie. Wszyscy wykazali duże zaangażowanie za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na zakończenie na gości czekał słodki poczęstunek.Galeria zdjęć

Przedstawienie Bożonarodzeniowe 18.01.2015r.

18 stycznia 2015r. zostało zaprezentowane ,,Przedstawienie Bożonarodzeniowe'' przygotowane przez pracowników i podopiecznych WTZ i ŚDS dla mieszkańców gminy Rudnik nad Sanem. Nasze przedstawienie zainteresowało wiele osób. Kolędy, gra aktorska, oryginalne stroje i ciekawa scenografia przyczyniły do świątecznego nastroju widowiska. Gromkie brawa publiczności były najlepszą nagrodą za trud i wysiłek włożony w przygotowanie występu.

2015 rok

Spotkanie Opłatkowe 19.12.2014r.

19 grudnia 2014 roku w budynku Caritasu w Rudniku nad Sanem odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Było to duże przeżycie dla nas i naszych podopiecznych, którzy od wielu dni przygotowywali się do występu w Jasełkach, ćwicząc poszczególne kwestie, przygotowując stroje, scenografię, pomagali w przyrządzaniu wigilijnych potraw, aby jak najuroczyściej wraz z rodzicami i opiekunami przeżyć wspólną wigilię. W tym dniu także swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem – Waldemar Grochowski, Wicestarosta Powiatu Niżańskiego - Adam Mach oraz Zastępca Wójta Gminy Jeżowe - Stanisław Szot. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji uczestników, rodziców, opiekunów i pracowników, którą sprawował Kierownik ks. Tomasz Szostek w asyście ks. Edwarda Franuszkiewicza. Po zakończonej modlitwie i poświęceniu opłatków wszyscy udaliśmy się na sale widowiskową, gdzie kierownik powitał przybyłych gości i podziękował za wszystkie gesty dobroci, jakie kierowane są pod adresem podopiecznych placówek Caritas w Rudniku nad Sanem. Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie „Jasełek”, które wprowadziły klimat zbliżających się świąt. Aktorzy zaprezentowali scenki ukazujące drogę Józefa i Maryi do Betlejem, narodziny Jezusa, złożenie darów przez Mędrców. Po uroczystej części oficjalnej nastąpiło tradycyjne łamanie się opłatkiem, przy którym nie zabrakło wzruszeń i szczerych płynących prosto z serca świątecznych życzeń, po czym wszyscy goście zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu rozmawiając i delektując się tradycyjnymi potrawami.Galeria zdjęć

Z okazji nadchodzących Świąt Narodzenia Pańskiego, przeżywanych w Roku Caritas w Diecezji Sandomierskiej
pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia.
Niech nadchodzące Święta będą okazją do uchwycenia własnego skrawka nieba,
rozjaśnionego blaskiem Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadzi przez mrok każdej drogi.
Niech zrodzą zadumę nad rodzącą się Miłością do każdego człowieka.
Życzymy chwil rozśpiewanych kolędą, szczęściem bliskich i błogosławieństwem przychodzącej na świat Bożej Dzieciny.
Oby były to Święta pełne życia i miłości, zdrowia, szczęścia, pomyślności.
Niech każda chwila Świąt Narodzenia Pańskiego będzie dla Was czasem błogosławionym,
a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.
Wraz z życzeniami przekazujemy gorące podziękowania za dotychczasową współpracę.

Św. Mikołaj w WTZ 5.12.2014r.

Tradycyjnie jak co roku, 5 grudnia odwiedził uczestników WTZ i ŚDS św. Mikołaj zostawiając dla wszystkich słodkie upominki za całoroczną pracę.

Zabawa Andrzejkowa 28.11.2014r.

28 listopada 2014r. by tradycji stała się zadość, odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczestników WTZ i ŚDS. Andrzejki są ostatnią okazją do zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymujemy się tradycyjnie od zabaw. Nasze ,,Andrzejki” były naprawdę udane. Wszyscy dobrze się bawili przy odpowiednio dobranym repertuarze muzycznym.

II Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych w Gorzycach

Dnia 28 października 2014 r. uczestnicy naszych warsztatów wzięli udział w II Podkarpackim Przeglądzie Piosenki Osób Niepełnosprawnych, organizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach. Przegląd ten, jak i w zeszłym roku odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach. Tematem prezentowanych utworów i myślą przewodnią były „Piosenki Marka Grechuty”. Poziom wykonywanych utworów był bardzo wysoki, uczestnicy przeglądu zaprezentowali własne interpretacje i podejście do twórczości artysty. Główny jednak celem przeglądu, który zresztą został osiągnięty, było działanie na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez promowanie twórczości muzycznej, szeroko rozumiana integracja środowisk osób niepełnosprawnych i sama prezentacja twórczości tychże osób. Naszą placówkę reprezentowało 8 osób, które przygotowały trzy piosenki. Zaprezentowały się w utworach takich jak „Świecie nasz”, „Świat w obłokach” i „Gaj”, którego wykonanie na koniec rozruszało całą publiczność. Nasi uczestnicy, jako nieliczni wystąpili na żywo, z akompaniamentem pianina i gitary, który przygotowali nasi instruktorzy. Sam przegląd trwał od wczesnych godzin porannych i zakończył się o godzinie 14:00 wspólną zabawą wszystkich uczestników.

Spotkanie integracyjne Szkolnych Kół Caritas w Rudniku nad Sanem w trwającym w Diecezji Sandomierskiej Roku Caritas

W dniu 15 października 2014 roku na terenie placówek Caritas w Rudniku nad Sanem odbyło się spotkanie integracyjne Szkolnych Kół Caritas, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy. W spotkaniu brali udział przedstawiciele Szkolnych Kół Caritas działających w szkołach w dekanacie Rudnickim, m. in. uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem, Zespołu Szkół w Groblach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudniku nad Sanem, Publicznego Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jeżowem. Całej imprezie towarzyszyła wspaniała oprawa muzyczna oraz wspólna zabawa poprowadzona przez Wodzireja. Uczestnicy mogli potańczyć, pobawić się, poćwiczyć aerobik, nie zabrakło tańców lednickich oraz muzyki chrześcijańskiej. Uczestnicy mieli okazję poznać się bliżej, wymienić doświadczenia. Była to również świetna okazja do spotkania opiekunów SCK, asystentów kościelnych kół oraz omówienia planów na przyszłość. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani drożdżówkami, kiełbaskami z grilla i owocami. Spotkaniu towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, można było wygrzać się w promieniach jesiennego słońca, podziwiać piękne jesienne kolory liści i fruwające babie lato.Galeria zdjęć

Uroczyste rozpoczęcie Roku Caritas Diecezji Sandomierskiej

Dnia 12.09.2014r. wybraliśmy się do Sandomierza, by uczestniczyć w inauguracji Roku Caritas Diecezji Sandomierskiej, który będzie trwał do 12 czerwca 2015r. Ma on za zadanie pokazać, w jaki sposób Kościół od początku czynił dzieła miłosierdzia, podsumować dotychczasowe działania Caritas na przestrzeni dwustu lat w strukturach naszej diecezji oraz wytyczyć nowe kierunki pomocy potrzebującym. Rok Caritas włączony został w przygotowania do jubileuszu 200 – lecia utworzenia diecezji. Hasłem Roku są słowa Ewangelii (Mt 25,40): „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”. Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Bazylice Katedralnej koncelebrowaną pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas homilii ks. Biskup przedstawił postać Maryi, która uczy miłości niesionej najbardziej potrzebującym. Kolejnym punktem programu była sesja która odbyła się w Katolickim Domu Kultury Świętego Józefa, gdzie przedstawiono również rys historyczny Diecezji Sandomierskiej i dzieł dobroczynnych w niej podejmowanych, bieżącą działalność, jak również założenia przewidziane na kolejne lata działalności Caritas Diecezji Sandomierskiej. Ks. Zbigniew Sobolewski – Dyrektor Dzieła Pomocy AD GENTES i wieloletni sekretarz Caritas Polska w swoim wykładzie inauguracyjnym zwrócił szczególną uwagę na wartość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, służby wynikającej z potrzeby serca, dającej pokój ducha oraz szczęście. Podkreślał znaczenie Caritas jako miłości niosącej ze sobą dobro i dającej radość nie tylko obdarowywanemu, lecz również darującemu. Następnie na scenie Domu Katolickiego swoje zdolności zaprezentował Zespół Taneczny ,,Jacy Tacy” funkcjonujący w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej z Janowa Lubelskiego. Zespół w strojach krakowskich przedstawił kilka polskich tańców ludowych. Na koniec zwiedziliśmy Sandomierski Rynek i udaliśmy się na Plac Papieski, aby pod pomnikiem Jana Pawła II wspólnie pomodlić się zawierzając naszą pracę i Rok Caritas.

Spektakl pt.: ,,Uśmiech prawdziwy" 27.08.2014r.

27.08.2014r. do naszej placówki zawitali aktorzy z krakowskiej agencji ART-METANOIA. Grażyna Hojdus i Marian ,,Dudek” Bodziony przyjechali, aby przedstawić nam spektakl ,,Uśmiech prawdziwy”, będący zbiorem fragmentów utworów Aleksandra Fredry, tj. ,,Zemsta”, „Damy i Huzary” czy ,,Mąż i żona”. Inscenizacja tych fragmentów pokazała nam, że sceny te okazują się zabawniejsze i szlachetniejsze od współczesnych, niektórych kabaretowych żartów. Spektakl wywołał wiele uśmiechów na twarzach i wywarł wielkie wrażenie a gromkie brawa na zakończenie potwierdziły miłe i pouczające spotkanie ze sztuką Aleksandra Fredry.

Festiwal Dorobku Artystycznego Szkół Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem 6.06.2014r.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem zaproszone zostały do wzięcia udziału w Festiwalu Dorobku Artystycznego Szkół Gminy Rudnik nad Sanem 2014r. Festiwal ten, był rozpoczęciem obchodów tegorocznego Święta Wikliny jako że podczas wcześniejszego losowania placówce naszej przypisano słowo "róża" z nim też związana była opracowywana część artystyczna.Na poszczególnych pracowniach rozpoczęła się praca nad przygotowaniami do tego wydarzenia. Stworzona została scenografia, stroje i różne rekwizyty związane z przedstawieniem. Zaangażowani zostali do tego wszyscy, którzy dysponowali chociażby chwilą czasu, a na samej scenie oprócz uczestników znaleźli sie również terapeuci, którzy wcielili sie w poszczególne role.Po raz pierwszy zaprezentowana została wspaniałej publiczności prosta, rymowana forma bajkowa, która powstała specjalnie na to wydarzenie na jednej z naszych pracowni. Jednak wszyscy wiemy, że chociażby najlepsze dzieło nie może zaistnieć bez wspaniałej gry aktorów, a do tego sukcesu przyczynili się niewątpliwie wszyscy. Całego dzieła dopełniły wspaniale efekty dźwiękowe, które potęgowały u widzów doznania związane z porami roku, radością, smutkiem i przemijaniem, a najlepszym tego dowodem była cisza i skupienie, w jakiej ta forma teatralna odebrana została przez publiczność. Galeria zdjęć

Wycieczka do Warszawy 27.05-30.05.2014r.

W dniach 27.05 – 30.05.2014r. odbyła się długo wyczekiwana przez naszych podopiecznych wycieczka do Warszawy. Podróż minęła nam bardzo szybko. W dzień przyjazdu zwiedziliśmy Stare Miasto, Zamek Królewski oraz Katedrę św. Jana Chrzciciela. Na koniec dnia podziwialiśmy piękne widoki panoramy Warszawy z Pałacu Kultury i Nauki. Drugiego dnia wycieczki po wspólnym śniadaniu udaliśmy się do bardzo ciekawego miejsca, jakim jest Centrum Nauki ,,Kopernik”. Ostatnim celem dnia było zwiedzanie Stadionu Narodowego w punkcie widokowym. Następnie cała wycieczka po zakwaterowaniu udała się na obiadokolację i odpoczynek. Kolejnego dnia w czwartek odbyła się Msza Św., po której nasi podopieczni wraz ze swoimi opiekunami mogli zwiedzić Łazienki Królewskie oraz Muzeum Wojska Polskiego. Po powrocie i wspólnym posiłku nastąpił czas wolny. Ostatniego dnia po śniadaniu oraz spakowaniu swoich rzeczy udaliśmy się na Lotnisko Chopina w Warszawie, gdzie została nam przedstawiona struktura oraz praca lotniska. Po czterech dniach spędzonych w stolicy nastąpił czas wyjazdu, zadowoleni przyjechaliśmy do swoich domów. Galeria zdjęć

Grill integracyjny 22.05.2014r.

W dniu 22 maja 2014r. na terenie naszej placówki odbył się grill integracyjny połączony z zabawą taneczną dla uczestników oraz zaproszonych gości. Odwiedzili nas uczniowie tarnobrzeskiego liceum. Impreza była bardzo udana, atmosfera sympatyczna a na twarzach wszystkich zgromadzonych gościł uśmiech. Galeria zdjęć

Śniadanie Wielkanocne 16.04.2014r.

Zgodnie z naszą tradycją, także i w tym roku odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Spotkanie rozpoczęło się w naszej kaplicy Mszą Świętą, podczas której Słowo Boże wygłosił Kierownik Ks. Tomasz Szostek. Po wspólnej modlitwie, wszystkie zaproszone osoby zgromadziły się na świetlicy ŚDS, gdzie w miłej atmosferze złożyliśmy sobie życzenia, by zasiąść do stołu przy tradycyjnych wielkanocnych potrawach. Śniadanie odbyło się w przyjaznej, rodzinnej atmosferze, z pewnością zapadnie nam głęboko w pamięci i wszyscy będziemy ją bardzo miło wspominać. Galeria zdjęć

Środa Popielcowa 5.03.2014r.

Zgodnie z chrześcijańską tradycją Środa Popielcowa jest pierwszym dniem zaczynającego się Wielkiego Postu, który trwa 40 dni. W tym dniu podczas Mszy Świętej kapłani posypując głowy popiołem mówią: ,,Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” oraz ,,Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Jest to okres przygotowań naszych serc na Wielkie Święta Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W tym dniu w kaplicy budynku zespołu placówek Caritas w Rudniku nad Sanem podopieczni oraz pracownicy wzięli udział we Mszy Świętej. Podczas Mszy nastąpił obrzęd posypania głów popiołem.

Wizytacja Kanoniczna 13.02.2014r.

13 lutego 2014r. w asyście Księdza Proboszcza Waldemara Fariona Zespół Placówek Caritas w Rudniku nad Sanem odwiedził Biskup Edward Frankowski. Około godz. 12 w kaplicy budynku uroczystym śpiewem przywitaliśmy zacnego gościa. W pierwszej kolejności odbyła się rozmowa na temat specyfiki pracy naszych placówek Caritas. Następnie Ksiądz Biskup zwiedził obiekt. Po słowach Błogosławieństwa Bożego oraz serdecznym pożegnaniu Ksiądz Biskup rozdał pamiątkowe obrazki. Będziemy z wielkim wzruszeniem wspominać tę zaszczytną chwile. Galeria zdjęć

XXII Światowy Dzień Chorego 11.02.2014r.

Światowy Dzień Chorego to święto obchodzone corocznie 11 lutego. Ustanowione zostało przez osobę Jana Pawła II w 1992 roku. W tym roku Kościół wspomina cudowne objawienie w Lourdes we Francji. Jest to szczególne miejsce, gdzie w 1854 roku objawiła się Maryja ubogiej Bernadecie. Od tamtej pory wielu chorych właśnie tam znajduje matczyną pomoc Maryi. Jak co roku podopieczni oraz pracownicy zespołu placówek Caritas w Rudniku nad Sanem uczestniczyli we Mszy Świętej celebrowanej z okazji Światowego Dnia Chorego. Uroczystość odbyła się w Kościele Parafialnym p.w. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem. Obrzędy liturgiczne sprawowali ks. Tomasz Szostek, ks. Stanisław Makowiecki oraz ks. Proboszcz Waldemar Farion. W trakcie Mszy duchowni udzielili chorym sakramentu namaszczenia. Na zakończenie wszyscy śpiewem adorowaliśmy Najświętszy Sakrament. Było to wyjątkowe dla nas wydarzenie.

Występ Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa 5.02.2014r.

W środę 5 lutego 2014 r. w budynku Caritas odbył się koncert Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa pod batutą kapelmistrza kapitana Andrzeja Kufla. Na widowni zasiedli uczestnicy ŚDS i WTZ wraz z kadrą oraz dzieci z Ochronki wraz z Siostrami. Koncert rozpoczął się hymnem Polski – Mazurkiem Dąbrowskiego. Kolejnym utworem wykonanym przez orkiestrę był Marsz Radetzki’ego, który jest tradycyjnie wykonywany podczas Noworocznego Koncertu Filharmoników Wiedeńskich. W repertuarze orkiestry znalazły się również inne znane utwory takie jak „My, pierwsza brygada” oraz wiązanki utworów żołnierskich i piosenek lwowskich. Przed każdym z utworów dyrygent opowiadał o ich historii i okolicznościach, w jakich są wykonywane. Widzowie podziękowali za koncert gromkimi brawami. Otrzymaliśmy od pana dyrygenta płyty z utworami w wykonaniu Orkiestry Garnizonowej. Galeria zdjęć

Spektakl pt: ,,Kobietki" 5.02.2014r.

5 lutego 2014 r. mieliśmy okazję oglądać spektakl pt. „Kobietki” w wykonaniu grupy ART – METANOIA. Dwoje aktorów z humorem opowiedziało nam o kobiecych przywarach, przypomniało daty świąt, które obchodzą panie, np. Dzień Matki, Dzień Babci. Aktorzy zachęcali widzów do aktywnego udziału w spektaklu, niektórych panów nawet zaprosili na scenę do wspólnego tańca.

Zabawa Karnawałowa 4.02.2014r.

4 lutego 2014 r. w naszej placówce odbyła się zabawa karnawałowa, na której bawiliśmy się wspólnie z uczestnikami ŚDS. Radosny nastrój wzbudziły dyskotekowe przeboje, które zarazem uświetniły taneczną zabawę. Atmosfera karnawałowa udzieliła się wszystkim biorącym udział w tej imprezie.

Wizyta Duszpasterska 2014

31 stycznia 2014 r. z wizytą duszpasterską odwiedził nas ks. Józef Sałek – proboszcz parafii Rudnik – Stróża p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Wizytę rozpoczęliśmy wspólnym śpiewaniem kolęd w naszej kaplicy i modlitwą. Następnie ksiądz pobłogosławił budynki Caritas i odwiedził uczestników podczas zajęć w salach, gdzie pochwalił wykonane przez nich prace. Z księdzem proboszczem przyjechały do nas również siostry Salezjanki. Siostry przyjechały do Rudnika, aby opiekować się powstającym tutaj ośrodkiem dla głuchoniemych. Siostry pochodzą z Włoch i Portugalii i modliły się z nami w ich ojczystych językach.

Jasełka 30.01.2014r.

Dnia 30 stycznia 2014 roku podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem przedstawili Spektakl Jasełkowy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się członkowie Klubu Seniora oraz przedszkolaki z Ochronki. Uczestnicy WTZ w swym występie przedstawili sceny wędrówki Świętej Rodziny, narodzin Jezusa oraz dalekiej podróży królów do betlejemskiej stajenki. Podczas przedstawienia nie zabrakło dźwięków kolęd oraz pastorałek, w których śpiew włączyła się widownia.

Spotkanie Wigilijne 19.12.2013r.

Wigilia to jeden z najpiękniejszych dni, który przypada tylko raz w roku. To dzień pełen szczęścia, dzień wybaczania sobie i innym przy blasku choinkowych światełek, a przede wszystkim białego opłatka i składania życzeń. Dnia 19.12.2013r. w zespole placówek Caritas w Rudniku nad Sanem odbyło się Spotkanie Wigilijne podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem wraz z rodzicami oraz opiekunami. Po Mszy Świętej, którą poprowadził Ks. Tomasz Szostek, nastąpiła najmilsza chwila dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, wzruszenia i radości. Jak przystało na tą okazję nie mogło zabraknąć kolęd bożonarodzeniowych oraz poczęstunku z tradycyjnymi potrawami świątecznymi.Galeria zdjęć

Spotkanie Mikołajkowe 11.12.2013r.

Dnia 11.12. 2013 roku podopieczni oraz opiekunowie zespołu placówek Caritas w Rudniku nad Sanem uczestniczyli w Spotkaniu Mikołajkowym. Impreza miała charakter kameralny, a w programie spotkania nie zabrakło wielu muzyczno- artystycznych niespodzianek. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć interaktywny program iluzjonistyczny pt: „ Magiczna podróż” w wykonaniu Pana Stefana Poźniaka, należącego do czołówki polskich iluzjonistów. Podczas występu można było zobaczyć następujące triki: ”magiczny sznur, którego nie można pociąć”, „czarodziejską kostkę”, „ magiczny bankomat”. Kolejną muzyczną niespodzianką spotkania był gitarowy, solowy występ Jacka Ostrowskiego, wieloletniego muzyka sceny przemyskiej. Pośród artystów nie zabrakło również znakomitej młodej wokalistki Aleksandry Kuśmider, która była półfinalistką programu „ Mam talent”. Swym pięknym głosem urzekła wszystkich słuchaczy. Uczestnicy spotkania otrzymali także wspaniałe pamiątkowe upominki od Św. Mikołaja.

Zabawa Andrzejkowa 28.11.2013r.

W dniu 28.11.2013r. w budynku Caritas została zorganizowana Zabawa Andrzejkowa. Do wspólnej zabawy skutecznie zachęcały wspaniałe utwory muzyczne oraz przygotowana odpowiednio na te okazję sala. W zabawie wzięli udział podopieczni oraz opiekunowie Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem. Wszyscy bawili się wyśmienicie, a na twarzach uczestników widoczny był uśmiech. Był to dzień pełen magii i zapachu woskowych wróżb.

Wizyta w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem 13.11.2013r.

Dnia 13.11.2013 roku podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem mieli okazję zwiedzić wystawę Nadleśnictwa Rudnik „ Flora i fauna naszej małej Ojczyzny”. Podczas prezentacji można było zobaczyć wiele okazów ptaków oraz ssaków występujących w lasach naszego regionu. Uwagę zwędzających przykłuwały poroża oraz medaliony rogatych gatunków zwierząt. Na wystawie zaprezentowane zostały między innymi: dziki, jelenie, zające. Uczestnicy z ciekawością oglądali zgromadzone zwierzęta.

I Podkarpacki Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych 29.10.2013r.

29 października 2013r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach odbył się „I Podkarpacki Przegląd Piosenki Osób Niepełnosprawnych”, w którym udział wzięli także uczestnicy WTZ w Rudniku nad Sanem. Organizatorem tego przeglądu był Warsztat Terapii Zajęciowej przy OPS w Gorzycach. Na scenie zaprezentowali się wykonawcy 15 placówek z powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, leżajskiego, łańcuckiego, niżańskiego, kolbuszowskiego. Tematem przewodnim przeglądu była piosenka XX- lecia międzywojennego. Artyści zabrali publiczność w sentymentalną podróż do lat 20 i 30. Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa prac plastycznych WTZ w Gorzycach oraz zajęcia plastyczne nawiązujące do tematyki przeglądu. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych. Zarówno różnorodny repertuar, jak również interpretacja utworów budziły szczery podziw i gorący aplauz publiczności.

Wycieczka do Wadowic, Zakopanego, Murzasichle, Krakowa, Łagiewnik i Wawelu 24-26.09.2013r.

W dniach 24-26 września 2013 r Warsztaty Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami wzięli udział w trzydniowej wycieczce. Plan wyjazdu obejmował Wadowice, Zakopane/Murzasichle- wyjście w góry, Kraków – Łagiewniki, miasta szczególnie bliskie dziś już błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Grupa wyjechała wcześnie rano i ok. godziny 13 dojechała autokarem do pierwszego punktu wycieczki czyli Wadowic. Tutaj, jak powiedział niegdyś papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki do ojczyzny, wszystko się zaczęło. Po przybyciu do Wadowic grupa udała się do Kościoła Ofiarowania NMP, gdzie został ochrzczony Jan Paweł II oraz przyjął sakramenty I Komunii i Bierzmowania. Po krótkiej modlitwie i obejrzeniu kościoła wycieczka podążyła w kierunku Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego. Można tu było obejrzeć fotografie z różnych okresów życia Karola Wojtyły, przedmioty użytku codziennego oraz liczne pamiątki. Ekspozycja wzbudziła spore zainteresowanie. Kolejne pokoje ukazywały etapy życia wielkiego Polaka. Po zakończeniu zwiedzania cała grupa na zaproszenie Sióstr Nazaretanek udała się do Domu Pomocy Społecznej prowadzonym przez Siostry Nazaretanki. Najpierw w kaplicy tegoż domu odbyła się Msza Święta , której przewodniczył Kierownik WTZ Ks. Tomasz Szostek, następnie Siostry zaprosiły wszystkich na ciepłą herbatę i opowiedziały nieco o swojej działalności, której celem jest opieka nad niepełnosprawnymi dziewczętami. Po tak spędzonym czasie cała grupa pożegnała się dziękując za serdeczne przyjęcie, po czym udała się autokarem do miejscowości Murzasichle. Tam po zakwaterowaniu, wieczorem wszyscy spotkali się na dyskotece. Następnego dnia po śniadaniu wycieczka została podzielona na dwie grupy. Jedna wyruszyła w kierunku Morskiego Oka, a druga udała się busem do Zakopanego, Kościeliska, na Krupówki i pod Gubałówkę. Po południu, przy obiedzie wszyscy dzielili się wrażeniami, ci którzy tego dnia wyruszyli nad Morskie Oko opowiadali o pięknych widokach, ci natomiast, którzy czas spędzili na Krupówkach chwalili się zakupionymi pamiątkami i upominkami. Na koniec dnia w prawdziwej góralskiej chacie odbył się grill i zabawa taneczna. Głównym punktem trzeciego dnia był Kraków oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Około godziny 10 po śniadaniu i spakowaniu bagaży cała grupa udała się w kierunku Krakowa- Łagiewnik. Tam w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyła się Msza Święta, której przewodniczył Ks. Tomasz Szostek – Kierownik WTZ. Bazylika w Łagiewnikach to szczególne miejsce, Skarbem tej świątyni jest łaskami słynący obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany według wizji św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Jest to najbardziej znany wizerunek Jezusa Miłosiernego. Większość uczestników wycieczki miała okazję być w tym miejscu po raz pierwszy. Po Mszy Św. i obiedzie autokar ruszył w kierunku centrum Krakowa. Podczas dwugodzinnego czasu wolnego uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzili Wawel i Rynek Główny w Krakowie – był to ostatni etap wycieczki. Około godziny 18 wycieczka wyruszyła z Krakowa w kierunku Rudnika nad Sanem.

IV Edycja Spartakiady Lekkoatletycznej Osób Niepełnosprawnych 18.09.2013r.

18 września 2013 roku odbyła się IV Edycja Spartakiady Lekkoatletycznej Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej przez Placówki Caritas oraz Urząd Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem w obiektach miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Integracja oraz współzawodnictwo, to słowa najlepiej oddające ducha rywalizacji osób niepełnosprawnych, którzy już po raz czwarty zgromadzili się w Rudniku nad Sanem 18 września w Ośrodku Sportu i Rekreacji by wziąć udział w Spartakiadzie w lekkiej atletyce. Trudu organizacji tegorocznej imprezy podjęli się podopieczni wraz z opiekunami Ośrodków Caritas w Rudniku nad Sanem, tj. Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy przy udziale Urzędu Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem. Otwarcia zawodów oraz słowo wstępne wygłosił kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem, ksiądz Tomasz Szostek. Słowa uznania i podziwu przedstawili także zaproszeni goście, między innymi starosta powiatu niżańskiego Gabriel Waliłko, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Marta Ciosmak oraz Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik Waldemar Grochowski. Hasło przewodnie tegorocznych rozgrywek, które brzmiało: możesz więcej niż myślisz, doskonale oddaje rozwijanie swoistej siły duchowej i integracji, nieodłącznych aspektów codziennego funkcjonowania. Tegoroczna impreza gościła łącznie 18 zespołów głównie z województwa podkarpackiego, wśród których znalazły się Środowiskowe Domy Samopomocy z Bojanowa, Leżajska, Jelnej, Sarzyny, Niska, Spie, Sieniawy, Sarzyny i Stalowej Woli oraz reprezentantów województwa Świętokrzyskiego, czyli Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjny Radość Życia z Sandomierza i Środowiskowy Dom Samopomocy z Janowa Lubelskiego. Nie brakowało także uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy przybyli między innymi z Stalowej Woli- Nadzieja, Leżajska oraz gospodarze z Rudnika nad Sanem. Gośćmi byli także przedstawiciele Zakładu Aktywności Zawodowej z Nowej Sarzyny oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rudnika Nad Sanem. Sportowcy mogli wziąć udział w następujących konkurencjach indywidualnych i grupowych: skok w dal, rzut piłką palantową, bieg slalomem pomiędzy pachołkami na dystansie 30 metrów, rzut piłką lekarską, strzał do bramki z odległości rzutu karnego, sztafeta 4x100, rzut serso, przeciąganie liny. Zawody sportowe to nie tylko rywalizacja o miejsce na podium, to także świetna zabawa, o czym mogli przekonać się tegoroczni uczestnicy oraz ich opiekunowie. Największym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja drużynowa jaką było przeciąganie liny. Na uczestników czekały także smakołyki przygotowane przez uczestników w postaci ciast, słodyczy, herbaty, kawy a nade wszystko długo oczekiwany grill na którym piekły się smaczne kiełbaski. Zwieńczeniem rozgrywek sportowych osób niepełnosprawnych w Rudniku pod hasłem możesz więcej niż myślisz było uroczyste wręczenie dyplomów i pucharów oraz odznaczenie medalami, której dokonał Burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski z Kierownikiem PCPRu w Nisku Martą Ciosmak. Nad sprawnym przebiegiem dekoracji czuwał Piotr Potocki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowy puchar oraz dyplom. Każdy uczestnik otrzymał także medal będący pamiątką w zmaganiach sportowych. Nie obyło się bez sesji fotograficznej oraz podziękowań, zarówno dla sponsorów, przedstawicieli władz, dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji Piotra Potockiego, bez przychylności których Spartakiada by się nie odbyła. Gromkie brawa skierowano nade wszystko dla gospodarzy, czyli Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy ponieśli ogromny trud w przygotowaniu imprezy.

I Turniej Tańca Osób Niepełnosprawnych w Sandomierzu 28.06.2013r.

Dnia 28.06.2013r. w Katolickim Domu Kultury w Sandomierzu odbył się I Turniej Tańca dla Osób Niepełnosprawnych. Wzięli w nim udział podopieczni z WTZ w Rudniku nad Sanem oraz zespoły z Tarnobrzega, Ożarowa, Sandomierza, Kleczanowa, Śmiechowic i Stalowej Woli. Występy przeplatane były różnorodnymi układami choreograficznymi, a artyści zachwycili jurorów nie tylko swoimi strojami, ale przede wszystkim zaangażowaniem. Komisja przy ustalaniu wyników brała pod uwagę umiejętności taneczne, wartości artystyczne oraz układ choreograficzny. Pierwsze trzy miejsca uhonorowane zostały okolicznościowymi statuetkami. Zwyciężył zespół z Ożarowa przed grupą z Sandomierza i Stalowej Woli.

Spotkanie z Biskupem 26.06.2013r.

W dniu 26.06.2013 roku Zespół Placówek Caritas w Rudniku nad Sanem przywitał niecodziennego gościa, a był nim biskup pomocniczy ks. Edward Frankowski. Podczas uroczystej Eucharystii ksiądz biskup wygłosił do wszystkich wiernych zgromadzonych w kaplicy budynku słowa homilii. W czasie głoszenia słowa Bożego zwrócił uwagę na ważne problemy, z którymi boryka się świat współczesny. Po Mszy Świętej biskup zwiedził nasze placówki oraz przywitał się z każdym z naszych Uczestników. Uśmiechu oraz radości na twarzach podopiecznych nie było końca. Na tym zakończyła się wizyta, a ks. biskup udał się w drogę powrotną, aby zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami w swojej posłudze pasterskiej.

Zakończenie roku warsztatowego 25.06.2013r.

Dnia 25.06.2013 roku na terenie placówek Caritas w Rudniku nad Sanem została zorganizowana zabawa integracyjna zamykająca mijający rok warsztatowy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się podopieczni oraz opiekunowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim. Oprócz zabawy tanecznej poprowadzonej przez wodzireja na uczestników imprezy czekało wiele konkursów. Największym zainteresowaniem cieszyły się konkurencje z chustami animacyjnymi. Nie zabrakło atrakcji kulinarnych oraz smacznych przekąsek: ciasto, zimne napoje, kiełbaski z grilla. Podczas imprezy wystąpili również nasi podopieczni przedstawiając taniec z lat 60, zdobywając w ten sposób ogromne brawa zgromadzonej publiczności.

II Parafiada pod hasłem - ,,Panie, przymnóż nam wiary’’

Dnia 23.06.2013r. nasi podopieczni wzięli udział w Parafiadzie w Rudniku pod hasłem - ,,Panie, przymnóż nam wiary”.

Targi Pracy 13.06.2013r.

W dniu 13.VI.2013 roku Warsztaty Terapii Zajęciowej zostały zaproszone przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Rudnika nad Sanem do wzięcia udziału w Wojewódzkiej Konferencji połączonej z Targami Pracy Osób Niepełnosprawnych. Impreza organizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Celem tej inicjatywy było podniesienie poziomu aktywizacji zawodowej oraz integracji społecznej osób niepełnosprawnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Istotne jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym bezpośredniego spotkania z pracodawcami oraz dostępu do udziału w działaniach, które zwiększą ich szanse na znalezienie zatrudnienia. Ponadto, poprzez targi promowano firmy, które dają szanse niepełnosprawnym bezrobotnym. Udział w imprezie dawał szanse na możliwość spotkania partnerów i uczestników rynku pracy, które w przyszłości może zaowocować trwałą współpracą.

Wycieczka do Zakopanego 4-6.06.2013r.

W dniach 4-6 VI 2013 r. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem wzięli udział w wycieczce do Zakopanego. Zgodnie z planem autokar wyruszył z pierwszą grupą wcześnie rano spod budynku Caritas w Rudniku. W Jeżowem w umówionym wcześniej miejscu dołączyła druga grupa uczestników i opiekunów WTZ. Około godziny 15.30 autokar dojechał do Ludźmierza, gdzie mieści się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala. Kierownik WTZ odprawił tam Mszę Świętą polecając Matce Bożej Ludźmierskiej wszystkich uczestników i pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Po nabożeństwie i krótkim postoju autokar ruszył w dalszą drogę. Ok. godziny 17 wycieczka dotarła do pensjonatu „Marzenie”, który był miejscem noclegowym. Po zakwaterowaniu wszyscy udali się na kolację. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki był dyskoteka. Następnego dnia po śniadaniu cała grupa udała się do muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można tam było obejrzeć zwierzęta i ptaki charakterystyczne dla krajobrazu górskiego. Zastygłe w bezruchu wypchane niedźwiedzie, kozy, świstaki wyglądały niemal jak żywe. W muzeum wyświetlony został także film opisujący przyrodę w Tatrach. Kolejną atrakcja tego dnia była wyprawa w Dolinę Kościeliska i do jaskini Mroźnej. Ponieważ nie wszyscy uczestnicy mogli wyruszyć na szlak, cześć osób pod opieka terapeutów udała się na Krupówki. Szlak nie był łatwy ale uczestnicy doskonale dali sobie radę i pełni wrażeń wrócili do pensjonatu. Wieczorem po kolacji, odbyło się karaoke wszyscy świetnie się bawili nikt nie narzekał na zmęczenie, każdy chętnie angażował się w śpiew i tańce.

Misterium Męki Pańskiej 14.04.2013r.

W dniu 14.04.2013r. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem zaprezentowali Misterium Męki Pańskiej, ukazujące ostatnie wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa. Na przedstawienie przybyli zaproszeni goście, rodzice, opiekunowie i mieszkańcy miasta. Wszystko działo się w pięknej scenerii przy odpowiednio dobranym podkładzie muzycznym. Aktorzy biorący udział w przedstawieniu odegrali swoją rolę profesjonalnie, wykazując się dużym zaangażowaniem. Występ trwał ponad 40 min, uwieńczony został gromkimi brawami ze strony publiczności. Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami przeżywali Misterium Męki Pańskiej.

Śniadanie Wielkanocne 27.03.2013r.

27 marca 2013 odbyło się w Ośrodku Caritas w Rudniku nad Sanem uroczyste spotkanie wielkanocne. Wzięli w nim udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Środowiskowego Domu Samopomocy oraz kadra WTZ i ŚDS. Rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą Świętą, poprowadzoną przez Kierownika - Ks. Tomasza Szostek. Po oficjalnym rozpoczęciu naszego spotkania Wielkanocnego wszyscy zebrani podzielili się jajkiem wielkanocnym, życzyli sobie spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych a także mogli skosztować dań oraz smakołyków przygotowanych przez Uczestników WTZ.

Droga Krzyżowa

W okresie Wielkiego Postu w każdy piątek podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej uczestniczyli w nabożeństwach Drogi Krzyżowej.

Dzień Kobiet 8.03.2013r.

8 marca obchodzono w Warsztatach Terapii Zajęciowej Dzień Kobiet. O godzinie 11.00 Kierownik Warsztatów ks. Tomasz Szostek odprawił w kaplicy Mszę Świętą, zgromadzili się na niej wszyscy podopieczni i pracownicy warsztatów. Po Mszy Ksiądz Kierownik złożył wszystkim paniom serdeczne życzenia, a uczestnicy i terapeuci rozdali swoim koleżankom i podopiecznym upominek w postaci czekolady.

Środa Popielcowa 13.02.2013r.

Środa Popielcowa to dzień pokutny, w którym obowiązuje ścisły post. Popielec kończy karnawał i rozpoczyna trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Zgodnie w wielowiekową tradycją w kościołach kapłani posypują głowy wiernych popiołem, czyniąc znak krzyża świętego, mówiąc: "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Jest to gest uznania swojej niedoskonałości i zależności od Boga. W kościele parafialnym o godzinie 10.00 w Rudniku nad Sanem odbyła się uroczysta Msza Święta w, której wzięli udział podopieczni oraz pracownicy zespołu placówek Caritas.

Zabawa Karnawałowo - Walentynkowa 12.02.2013r.

Karnawał to okres zimowych zabaw i balów, które wszystkim- a zwłaszcza Naszym Podopiecznym sprawiają wiele radości. 12 lutego 2013r. dla Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy odbył się Bal Karnawałowo – Walentynowy. Zarówno Podopieczni jak i Opiekunowie bawili się doskonale przy rytmicznej muzyce oraz ulubionych przebojach. Wśród przebierańców dominowały kolorowe i błyszczące stroje. Mogliśmy spotkać walecznych bohaterów, magiczne wróżki, oraz wiele innych postaci. Wśród licznych przebojów muzycznych nie zabrakło również tegorocznych hitów jak np. Ona tańczy dla mnie, które cieszyły się wielkim aplauzem publiczności i poderwały do tańca nawet najbardziej opornych tancerzy. Wspaniały bal dobiegł szybko końca. Pożegnaliśmy już karnawał, więc następna taka zabawa dopiero za rok.

XXI Światowy Dzień Chorego 11.02.2013r.

11 lutego 2013 roku - w uroczystość Matki Bożej z Lourdes – po raz 21. obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych oraz tych, którzy im służą w życiu codziennym. W tym dniu w całym kraju odbyły się uroczyste Msze Św., podczas których został udzielony sakrament namaszczenia chorych. Podopieczni oraz pracownicy placówek Caritas zebrali się w Kościele parafialnym w Rudniku nad Sanem, aby wysłuchać słów listu - orędzia Ojca Świętego Benedykta XVI- skierowanych do wiernych oraz przyjąć sakrament namaszczenia. Papież w orędziu podkreślił, że wierni powinni być jak biblijny Miłosierny Samarytanin – pomagać potrzebującemu.

Udział w Turnieju Tańca Osób Niepełnosprawnych 07.02.2013r.

Dnia 07.02.2013r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach odbył się VI Karnawałowy Turniej Tańca Osób Niepełnosprawnych „RYTMY DISCO LAT 60-80”, którego organizatorem jak co roku był Warsztat Terapii Zajęciowej przy OPS w Gorzycach. W turnieju tańca wzięło udział siedem drużyn z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy z powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, sandomierskiego łącznie w imprezie wzięło udział 120 osób. Muzyka disco rozpaliła całą widownię. Nasi uczestnicy zaprezentowali się jako szósta formacja taneczna do utworu ,, I only wanna be with you – Bay City Rollers”. Tematem przewodnim ich występu była jakże charakterystyczna dla tamtych lat prywatka. Kolorowe stroje przygotowane na pracowni krawieckiej w WTZ w Rudniku nad Sanem nie mogły pozostać nie zauważone. Cztery barwne spódniczki o charakterystycznym wzorze w grochy, białe bluzeczki i eleganckie koszule to kompozycja w jakiej wystąpili nasi tancerze. Układ taneczny, przygotowany przez panią Martę Paczos i pana Piotra Cieślę, starannie zaprezentowany przez młodych artystów, którzy ruchem i swoją grą przedstawili scenę, w której kawalerowie starają się zaprosić do tańca panny zachwycił wszystkich, brawom nie było końca. Konkurencja była ogromna. Po części konkursowej wszyscy udali się na słodkie pączki, z okazji tłustego czwartku. Po poczęstunku jury ogłosiło werdykt, a następnie rozpoczęła się zabawa taneczna. Pierwsze miejsce zajął Środowiskowy Dom Samopomocy z Sandomierza, nasz zespół obronił podium z zaszczytnym II miejscem. Z niecierpliwością czekamy na kolejny VII już Turniej Tańca, gdyż nasi tancerze nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, potwierdza to wyróżnienie zdobyte przez jedną z naszych tancerek Katarzynę Madej. Zgodnie z ideą organizatorów ,,Głównym celem spotkania było upowszechnianie atrakcyjnych form aktywności fizycznej, rozwijanie talentów, integracja środowisk terapeutycznych i przeciwdziałanie wykluczeniu. Osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne, lecz mało jest okazji do realizacji tych potrzeb. Turniej Tańca wychodzi naprzeciwko tym potrzebom. Dzięki takim spotkaniom osoby niepełnosprawne mogą doświadczyć chwil radość, poczucia spełnienia i sukcesu”.

2012rok

Spotkanie opłatkowe 20.12.2012r.

Dnia 20.12.2012r. w placówce Caritas w Rudniku nad Sanem odbyło się spotkanie opłatkowe. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z rodzicami, pracownicy placówek oraz zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, podczas której Słowo Boże wygłosił Kierownik Ks. Tomasz Szostek. Świąteczny klimat został wzbogacony Jasełkami, przygotowanymi przez uczestników WTZ i ŚDS. Występ słowno – muzyczny zachwycił, a jednocześnie wzruszył skłaniając do refleksji. Po części artystycznej wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do wigilijnego stołu. Wspólna rozmowa i świąteczna atmosfera zbliżyła nas do siebie, wspólnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia.

Wyjście do kina 11.12.2012r.

Dnia 11 grudnia wszyscy Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej udali się na film historyczny pt.: ,, Bitwa pod Wiedniem" do kina ,,Rusałka" w Rudniku nad Sanem.

Mikołaj w WTZ 6.12.2012r.

Dnia 6 grudnia 2012r. naszą placówkę odwiedził Św. Mikołaj ze swoimi pomocnikami. Wszystkim Uczestnikom i Terapeutom podarował ,,słodki prezent" .

Zabawa Andrzejkowa 28.11.2012r.

28.11.2012r. odbyła się Zabawa Andrzejkowa dla Uczestników WTZ i ŚDS. Całej zabawie towarzyszyła wspaniała oprawa muzyczna, przy której można było potańczyć. Była to doskonała okazja do integracji między uczestnikami.

Adoracja Relikwii Św. Wincentego Pallottiego 21.11.2012r.

21 listopada Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej modlili się wspólnie w Kaplicy przy relikwiach Św. Wincentego Pallottiego założyciela Zgromadzenia Sióstr Pallotynek.

Piknik Rodzinny ,, Niedzielna Akcja z Aniołem Stróżem” 30.09.2012r.

30 września 2012 r. na placu Caritas w Rudniku nad Sanem odbył się Piknik Rodzinny przeciw przemocy w rodzinie. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15:00. Na scenie prezentowały się różne grupy: przedszkolaki z Ochronki sióstr Służebniczek, dzieci i młodzież z ogniska wychowawczego „Wędrując ku dojrzałości”, grupa teatralna z Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem, seniorzy z Klubu Aktywnych Braci i Sióstr w Podeszłym Wieku, Uczestnicy z WTZ, ŚDŚ w Rudniku nad Sanem, którzy przedstawili sceny z życia polskiej rodziny, pokazujące rolę matki, zajmującej się domem i wychowaniem dzieci. W czasie imprezy występował – zespół „Drogowskaz” z Leżajska. Na gości czekały dodatkowe atrakcje: przejażdżki na kucyku, Policja Dzieciom, Straż z Rudnika nad Sanem - prezentacja sprzętu ratowniczego, malowanie twarzy, kręcenie balonów, ciepły posiłek połączony z grillowaniem oraz degustacją wypieków kulinarnych. Dla gości przygotowany był kącik Anioła Dobroci, w którym za okazane wsparcie na rzecz działań pomocowych można było wylosować cenne nagrody. W czasie Akcji z Aniołem, Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem oraz Starosta Niżański wręczyli listy gratulacyjne osobom, które z wielką troską i bezinteresownością otaczają rodziny wsparciem chroniąc w nich wartości. Niedzielna Akcji z Aniołem Stróżem o godzinie 21:00 zakończył Apel Jasnogórski. Całą imprezę prowadzili ks. Tomasz Szostek - Wicedyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej i kierownik WTZ w Rudniku nad Sanem wraz z siostrą Honoratą Klonowską – kierownik OIK.

Ognisko integracyjne w Janowie Lubelskim 27.09.2012r.

27.09.2012r. w Janowie Lubelskim odbyło się ognisko integracyjne z okazji pożegnania lata. W zabawie wzięli udział podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Janowa Lubelskiego i Rudnika nad Sanem oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Rudnika nad Sanem. Ognisko zostało zorganizowane w uroczym zakątku leśnym. Całej imprezie towarzyszyła wspaniała oprawa muzyczna, przy której można było potańczyć.

,,Dzień Sportu” 11.09.2012r.

11.09.2012r. Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy obchodziły Dzień Sportu. Wszyscy pracownicy i uczestnicy aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w tym wydarzeniu. Atrakcjami tego dnia były konkurencje sportowe tj.: bieg slalomem, strzał na bramkę, rzut serso, rzut woreczkiem. Wszelkie zmagania sportowe zawsze są wielkim przeżyciem dla Uczestników i pomimo przeciwności losu potrafią doskonale poradzić sobie w różnych konkurencjach a przy tym bawić się i cieszyć ze swoich osiągnięć. Po zakończonych zawodach wszyscy udali się na zabawę taneczną, grilla i pokaz stuntu na skuterze- efektywnego ,często ryzykownego, niczym kaskaderzy w filmach i na różnych pokazach. Korzystając z okazji chętni Uczestnicy wykazali się wielką odwagą biorąc udział w ewolucjach z motocyklistą na skuterze.

III Spartakiada Osób Niepełnosprawnych 6.09.2012r.

W Rudniku nad Sanem po raz trzeci odbyła się Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. W zmaganiach lekkoatletycznych wzięło udział ok. 350 osób niepełnosprawnych. Hasło tegorocznej Spartakiady Aktywność i integracja na lepsze jutro, ma ukazywać, że osoby niepełnosprawne poprzez wspólną rywalizację sportową chcą pokonywać swoje słabości, aby dążyć do osiągnięcia wybranych celów życiowych i zdobywać to, co do tej pory okazywało się nieosiągalne. Rywalizacja odbywała się w 10 konkurencjach: skok w dal, rzut piłką palantową na odległość, bieg slalomem, rzut woreczkiem, rzut piłką lekarską, strzał na bramkę z odległości, rzut kółkami, biegi na różnych dystansach, wyścigi na wózkach dla osób niepełnosprawnych oraz przeciąganie liny. W Spartakiadzie wzięły udział osoby niepełnosprawne z Rudnika nad Sanem, Radomyśla, Sandomierza, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Bojanowa, Jelnej, Niska, Janowa Lubelskiego, Gorzyc, Leżajska, Nowej Sarzyny. Każdy z uczestników mógł startować w więcej niż jednej konkurencji. Sędziami w poszczególnych konkurencjach byli pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego w Rudnik nad Sanem współpracujący z Caritas. Każdy z sportowców otrzymał medal, a startujące drużyny zostały nagrodzone dyplomami oraz pamiątkowymi pucharami. Spartakiada bardziej zintegrowała środowisko osób niepełnosprawnych w regionie oraz pokazała, że przez sport dokonuje się również rehabilitacja osób niepełnosprawnych.W uczestnikach obudziła chęć pokonywania swoich słabości i skłoniła do pracy nad swoim charakterem. Organizatorem sportowych zmagań były Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy przy Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Witamy po wakacjach

Po miesięcznej przerwie wakacyjnej wracamy do pracy. Pełni zapału i nowej energii chcemy realizować zaplanowane cele.

Zakończenie roku pracy w WTZ 28.06.2012r.

Odbyło się uroczyste zakończenie roku pracy w WTZ i przywitanie wakacji.

Premierowy spektakl ballad Mickiewicza ,,Powrót taty” i ,,Pani Twardowska” 27.06.2012r.

W dniu 27.06.2012 r. Uczestnicy WTZ wraz ze swoimi opiekunami udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku n/Sanem na premierowy spektakl ballad Mickiewicza " Powrót taty" i " Pani Twardowska" przygotowany przez Uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem pod kierunkiem Małgorzaty Machowskiej – aktorki z teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Spektakl wywołał wiele radości, a młodzi aktorzy zapewnili widzom ogrom dobrej zabawy.

Spotkanie integracyjne 25.06.2012r.

25.06.2012 r. przed zakończeniem roku warsztatowego 2011/2012 na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem odbyło się spotkanie integracyjne. Wśród zaproszonych gości znaleźli się podopieczni z Katolickiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Szczególnej Troski ,,Florian” ze Stalowej Woli oraz Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Janowa Lubelskiego. Dla wszystkich przybyłych osób została zorganizowana zabawa taneczna połączona z zabawami ruchowymi i śpiewem przy gitarze. Oprócz tego na gości czekało wiele atrakcji i niespodzianek m.in. gościnnie wystąpił amatorski teatr ,,Ni z gruszki ni z pietruszki”, który przedstawił bajkę ,,Czerwony Kapturek”, rozegrano mecz piłki nożnej, a także był zorganizowany poczęstunek (bigos, grill, ciasto).

Parafiada pod hasłem ,, Kościół Domem Bożym”

24.06.2012r. (niedziela) nasi podopieczni wzięli udział w Parafiadzie w Rudniku pod hasłem ,,Kościół Domem Bożym”. Widzom zaprezentowali taniec dworski, po czym przedstawili repertuar z ich ulubionych gatunków muzycznych. Wioleta Potocka zaśpiewała ,, Windą do nieba” oraz Krzysztof Gut wykonał ,,Jesteś szalona”. Pomimo niewielkiej tremy przed licznie zgromadzoną publicznością, występ ten zaliczamy do bardzo udanych, co miało odzwierciedlenie w reakcji oglądających - otrzymaliśmy nie tylko ogromne brawa, ale i gratulacje. Jest to olbrzymia motywacja do tego, aby nadal brać udział w muzykoterapii i organizowanych na Warsztacie licznych próbach, które zawsze wymagają od nas dużego nakładu pracy, skupienia i zdyscyplinowania. Właśnie dzięki temu mamy możliwość zaprezentowania się podczas różnych festiwali i konkursów.

Spektakl teatralny pt: ,, Czerwony Kapturek” 21.06.2012r.

W dniu 21.06.2012 r. Uczestnicy WTZ wraz ze swoimi opiekunami udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku n/Sanem na spektakl teatralny pt: ,,Czerwony Kapturek” przygotowany przez Dziecięce Studio Artystyczne z Rudnika. Spektakl wywołał wiele radości i uśmiechów na twarzach licznie zgromadzonej widowni. Występ nagrodziliśmy gromkimi brawami.

Przedstawienie bajkowe pt: ,,Kopciuszek” 4.06.2012r.

W dniu 4.06.2012 r. Uczestnicy WTZ wraz ze swoimi opiekunami udali się do Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku n/Sanem na bajkę pt:,, Kopciuszek” przygotowaną przez licealistów. Choć historię Kopciuszka znają wszyscy - spektakl oglądaliśmy z wielkim zainteresowaniem podziwiając doskonałą grę aktorską oraz atrakcyjną oprawę muzyczną przedstawienia.

Szkolny Przegląd Artystyczny pt: ,, Artystyczne Psoty Uczniowskiej Wspólnoty – Talent. Dowcip. Gracja… Szkolna integracja!’’ podczas Dni Rudnika ,, Wiklina 2012” 2.06.2012r.

W dniu 2.06.2012r. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku Uczestnicy WTZ wraz z pracownikami zatańczyli taniec dworski w szkolnym przeglądzie artystycznym pt: „Artystyczne Psoty Uczniowskiej Wspólnoty – Talent. Dowcip. Gracja… Szkolna Integracja!”. Przygotowany przez nas układ taneczny, to kompozycja pięknych, dworskich ruchów, wspaniałej muzyki, i fabuły.

Wycieczka do Niedzicy 28-31.05.2012r.

W dniach od 28 do 31 maja 2012 roku odbyła się wycieczka do Niedzicy. Wczesnym rankiem udaliśmy się do Ośrodka Wczasowego „Pod Trzema Koronami”. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w pokojach 2, 3 i 4-osobowych. Po smacznym obiedzie udaliśmy się na zwiedzanie zapory i elektrowni wodnej w Niedzicy. Po zwiedzaniu zapory pływaliśmy statkiem po jeziorze Czorsztyńskim. Rejs statkiem był doskonałą okazją do podziwiania piękna ruin zamku w Czorsztynie, zamku w Niedzicy oraz piękna krajobrazu i panoramy Pienin. Po powrocie do ośrodka i pysznej kolacji został zorganizowany pogodny wieczór z zabawą taneczną i różnymi konkursami. Następnego dnia po śniadaniu udaliśmy się autokarem do Zakopanego. Zwiedzaliśmy Zakopane wraz z pięknym deptakiem Krupówki. Następnie udaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie o godzinie 12 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej przez ks. kierownika WTZ. Po Mszy Świętej i wspólnej fotografii udaliśmy się do Kuźnic aby kolejką linową wyjechać na szczyt Kasprowego Wierchu. Dwu godzinny pobyt dostarczył niezapomnianych wrażeń. Po powrocie w ośrodku czekała na nas pyszna obiadokolacja. Wieczorem zebraliśmy się w sali kominkowej na wspólne rozmowy i śpiew. W środę po śniadaniu kilkanaście osób wraz z opiekunami udało się w Pieniny na szczyt Trzech Koron, a pozostała część grupy do Szczawnicy – zwiedzanie centrum miasta, spacer wzdłuż rzeki Dunajec, wizyta w pijalni wód. Po powrocie grupy ze Szczawnicy na terenie ośrodka rozegrane zostały zawody sportowe. Wieczorem tego samego dnia, po smacznym posiłku i chwili czasu wolnego, uczestnicy wraz z opiekunami ćwiczyli układ taneczny przygotowywany na występy z okazji Dni Rudnika, które odbywały się w dniach 2-3 czerwca 2012. Po próbie odbyła się dyskoteka, na której wszyscy wspaniale się bawili, W ostatnim dniu naszej wycieczki, po wczesnym śniadaniu, udaliśmy się do Kopani Soli w Wieliczce. Po kilku godzinach zwiedzania wróciliśmy do ośrodka na obiad. Po obiedzie nastąpiło pakowanie bagaży i powrót do Rudnika nad Sanem, gdzie przybyliśmy późnym wieczorem.

Dyskoteka 17.04.2012r.

Dnia 17.04.2012r. na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem zorganizowana została dyskoteka. Zabawę prowadził Pan Piotr Cieśla, podczas której Uczestnicy mieli okazję bawić się we wspólnym gronie. Zabawa dała możliwość zrelaksowania się, a tym samym odstresowania. W zabawie brali udział także terapeuci.

Spotkanie Wielkanocne 4.04.2012r.

W dniu 4.04.2012r. w Ośrodku Caritas w Rudniku nad Sanem odbyło się uroczyste Spotkanie Wielkanocne. Wzięli w nim udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy, kadra WTZ, ŚDS i pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej wraz z podopiecznymi. Rozpoczęliśmy tradycyjnie modlitwą, poprowadzoną przez Kierownika WTZ- Ks. Tomasza Szostek. Następnie wszyscy Uczestnicy i pracownicy podzielili się symbolicznym jajkiem i życzyli sobie spokojnych, zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych. Pyszny poczęstunek przygotowali Uczestnicy i pracownicy pracowni gospodarstwa domowego, podczas którego nie zabrakło wielkanocnego żurku. Na koniec Spotkania Wielkanocnego przedstawiono projekcję Misterium Męki Pańskiej, w której główne role grali podopieczni WTZ i ŚDS oraz instruktorzy. Wszystkim zgromadzonym bardzo podobała się gra aktorska Uczestników, za to zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

Okres Wielkiego Postu

Okres Wielkiego Postu daje możliwość zadumy nad naszym życiem oraz postępowaniem. W tym czasie nasi podopieczni biorą udział w co piątkowych Drogach Krzyżowych, które odbywają się w kaplicy budynku Caritas. Uczestnicy podążają za pochodem krzyża. Podczas obrzędu Drogi Krzyżowej podopieczni mają okazję poznać historię tragicznej męki Jezusa, który poprzez swoje zmartwychwstanie odkupuje nasze grzechy.

Misterium Meki Pańskiej 31.03.2012r.

W dniu 31.03.2012r. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem na scenie rudnickiego kina ,,Rusałka’’ pod okiem profesjonalnej kadry zaprezentowali Misterium Męki Pańskiej, do którego przygotowywali się półtora miesiąca. W misterium zagrało prawie 40 aktorów, w większości byli to uczestnicy, w tym także kilku terapeutów. Aktorzy zaprezentowali między innymi Ostatnią Wieczerzę, zdradę popełnioną przez Judasza, scenę w ogrodzie oliwnym, biczowanie, drogę krzyżową, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Chrystusa. Wszystko działo się w pięknej scenerii przy odpowiednio dobranym podkładzie muzycznym. Na przedstawienie przybyli zaproszeni goście, rodzice, opiekunowie, mieszkańcy miasta i pobliskich miejscowości. Wszyscy ze wzruszeniem obejrzeli spektakl a niejednemu zakręciła się łza w oku. Ogromne brawa były wyrazem uznania dla efektów ciężkiej pracy aktorów i kadry WTZ.

Dzień Kobiet 8.03.2012r.

W dniu 8 marca 2012r. w naszym Warsztacie uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Już od rana można było zauważyć, że w placówce panuje odświętna atmosfera. Wszystkie Panie były bardzo uśmiechnięte i eleganckie. Panowie by uczcić ten dzień wręczyli wszystkim Paniom piękne kwiaty wraz z serdecznymi życzeniami. A na koniec był słodki poczęstunek. Ten dzień spędziliśmy w miłej atmosferze.

Wielkopiątkowy Krzyż Papieski w Sarzynie 24.02.2012r.

W dniu 24.02.2012r. pojechaliśmy do Parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Sebastiana w Sarzynie by w czasie trwających tam rekolekcji przeżywać nawiedzenie Krzyża Papieskiego oraz Relikwii błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II. W trakcie adoracji poprowadzonej przez Ks. Tomasza Szostek, odprawiona została droga krzyżowa, a po niej zgromadzeni mieli możliwość ucałowania relikwii Ojca Świętego.

Środa Popielcowa 22.02.2012r.

Dnia 22.02.2012r. z okazji Środy Popielcowej w Kaplicy Ośrodka Caritas odbyła się Msza Święta, którą odprawił Kierownik WTZ – Ks. Tomasz Szostek. Podczas tej Mszy na znak pokuty posypane zostały głowy popiołem. Poprzez ten obrzęd, zebrani zostali wprowadzeni w okres wielkopostny. Dodatkowo, w każdy piątek Wielkiego Postu uczestnicy będą rozważać stacje drogi krzyżowej. Środa Popielcowa to w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Kończy się karnawał, a rozpoczyna trwający 40 dni okres pokuty i nawrócenia. Jest to dzień, w którym obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech. W obrządku rzymskim w czasie mszy kapłan posypuje wiernym głowę popiołem. Tradycja ta sięga VIII wieku, a popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

Karnawałowy Turniej Tańca Osób Niepełnosprawnych w Gorzycach 16.02.2012r.

16 lutego 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach, odbył się V Karnawałowy Turniej Tańca Osób Niepełnosprawnych, zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej przy tamtejszym Ośrodku Pomocy Społecznej. Do udziału w turnieju zaproszono 8 placówek, które przygotowały i wystawiły własne grupy taneczne. Jedną z nich była formacja taneczna składająca się z uczestników naszych Warsztatów w Rudniku, a ponieważ motywem przewodnim turnieju był taniec dworski stoczony został prawdziwy bój. Układ, w którym zaprezentowali się nasi uczestnicy, pomimo krótkiego czasu, bo pamiętajmy, że niedawno miało miejsce przedstawienie jasełkowe, które całkowicie pochłonęło naszych artystów, przygotowany został z prawdziwa pieczołowitością. Komisja oceniała nie tylko bogactwo i rytmikę ruchu, ale również ogólny wyraz artystyczny, w tym strój czy kontakt z publicznością. Oceniana była oryginalność choreografii, kompozycja charakterystycznych elementów tańca, dobór kostiumów i rekwizytów. Jury miało nie lada problem, aby wyłonić zwycięzców, decydującym okazało się nasze wykonanie, które rozwiało wszelkie wątpliwości. Występowaliśmy jako ostatni i wchodząc na scenę nikt z osób znajdujących się na widowni nie spodziewał się, że czekają ich takie wrażenia. Przygotowany przez nas układ taneczny, to kompozycja pięknych, dworskich ruchów, wspaniałej muzyki, i fabuły, gdyż układ rozpoczynał się od przekazania władzy i korony młodej parze książęcej, w którą wcieliła się terapeutka i uczestnik naszego warsztatu. Po koronacji odtańczyli swój pierwszy, koronacyjny taniec, do którego z czasem dołączyli się dworzanie. Nasze zdumienie było tym większe, że oczarowana, zebrana tam publiczność nie czekając na finał zarzuciła nas gromkimi brawami i okrzykami zachwytu. Cały układ odtańczony został, przy współczesnej kompozycji pt. „Uwertura do M” autorstwa Tytusa Wojnowicza, która to przyniosła nam szczęście i zaszczytne I miejsce V Karnawałowego Turnieju Tańca Osób Niepełnosprawnych w Gorzycach. Nasi uczestnicy zeszli ze sceny z okazałym pucharem, pamiątkowymi dyplomami i koszem słodyczy. Dla wszystkich uczestników przewidziany został poczęstunek, składający się z pączków z racji kalendarzowego, tłustego czwartku. Dalszą zabawę kontynuowano na parkiecie, przy wspaniałej muzyce tanecznej.

Jasełka 29.01.2012r.

Okres Bożego Narodzenia to piękny czas dla każdego człowieka. Czas wyjątkowy-bowiem w tych kilku dniach możemy spotkać się z Narodzonym Jezuskiem oraz w gronie najbliższych sobie osób podzielić się białym opłatkiem. Aby wprowadzić Nas w magię świątecznego nastroju Podopieczni wraz z Pracownikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem wystawili w Miejskim Domu Kultury przedstawienie Jasełkowe. Do przedstawienia przygotowano ręcznie malową dekorację, a każdy z aktorów miał odpowiednio dobrany strój. Podczas występu widzowie wraz z aktorami mieli okazję zaśpiewać znane kolędy. Na twarzach widzów oraz zaproszonych gości można było zauważyć wielkie zafascynowanie. Po zakończeniu przedstawienia brawa nie miały końca.